<p>Február 14-éig még megtekinthető a budapesti Szépművészeti Múzeum Botticellitől Tizianóig - Az itáliai festészet két évszázadának remekművei című nagyszabású tárlata, amely több mint ötven múzeumból kölcsönzött remekműveket mutat be.</p>
Hölgy hermelinnel
A valóban festészeti gyöngyszemeket felvonultató kiállítás kivételes lehetőséget kínál Leonardo da Vinci Hölgy hermelinnel című alkotásának megcsodálására. Ezt az emblematikus művet a képnek otthont adó Krakkói Nemzeti Múzeumhoz tartozó Czartoryski Múzeum látogatóin kívül Európában csupán olasz múzeumokban láthatta eddig a közönség.
A festményen látható hölgy minden bizonnyal Cecilia Gallerani, aki mindössze 16 éves lehetett, amikor Leonardónak modellt állt. A festményt Leonardo 1480-as években készített portréinak összegzéseként tartják számon, mely egyben a modern portréfestés első alkotásának is tekinthető, mivel a mester az ábrázolt mozdulatban érzelmeket is meg kívánt jeleníteni. A lány érzékeny gesztusai - melyet kiemel a kezek finom rajzossága - a fiatal lélek rezdüléseit adják vissza.
A hófehér hermelin szimbolizálhatja a tisztaságot éppúgy, mint a nemességet, de utalhat akár Ludovico Sforza címerére is, mivel a herceg egykor az ún. Hermelin rend tagja volt. Ludovico Sforza milánói herceg pedig úgy jön a képbe, hogy Leonardo az ő szolgálatában állt, amikor 1489-90-ben - éppen az ő számára - megfestette a Hermelines hölgyet. A festmény történetét - a Szépművészeti tájékoztatója szerint - 1789-ig homály fedi, ekkor vásárolta meg a Czartoryski hercegi család, s ekkor került Lengyelországba. 1939-ben a náci megszálláskor Berlinbe hurcolták. Szövetséges katonák találták meg a háború végén, s akkor került vissza Krakkóba.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.