(Fotó: Martin Deko/SNG)
Hogyan hatott a másfél évszázados török uralom a művészetekre és a társadalomra?
Hogyan működik a történelmi emlékezetünk? A Szlovák Nemzeti Galéria ismét arra vállalkozott, hogy különböző területekről érkező szakértők segítségével tárjon fel egy érzékeny történelmi időszakot. Kiállításajánló.
A Szlovák Nemzeti Galéria nem első alkalommal rendez ilyen típusú kiállítást - több mint egy évtizeddel ezelőtt hasonló koncepció mentén dolgozta fel a szocialista rendszer időszakát, 2017-ben pedig a második világháború időszakát tárták fel a kurátorok egy kiállítás keretén belül.
1526. augusztus 29-e, a mohácsi csata dáruma egy olyan időszak kezdetét jelképezi, amely nemcsak a történelmi Magyarországot, hanem a tágabb európai térséget is formálta. A 16-17. századi oszmán jelenlét Közép-Európában vitathatatlan hatást gyakorolt a térség kultúrájára és művészetére. Ezt a hatást tárja fel a Plody sváru – obraz osmanskej prítomnosti (A viszály gyümölcsei – Az oszmán jelenlét képe) című nemzetközi kiállítás a Szlovák Nemzeti Galériában.
A tárlat egy hatéves kutatás eredménye, melyben különböző területek – a történelem, a régészet és a képzőművészetek – szakértői vettek részt, felölelve területeit. A kiállítás 58 szlovákiai és külföldi intézmény együttműködésének köszönhetően jött létre, és olyan műtárgyakat és történeteket mutat be, amelyeket a nagyközönség eddig még nem láthatott. A tárlat részét képzi egy interaktív installáció is, amely Érsekújvár, Komárom és Verebély erődítményeit mutatja be a látogatóknak, akik a helyi lakosok szemszögéből fedezhetik fel ezeket az oszmán-kori építményeket.
A kiállítás egyrészt az Oszmán és a Habsburg Birodalom konfliktusait tematizálja a történelmi Magyarország területén, másrészt pedig azt vizsgálja, hogy milyen volt a győztesek és a legyőzöttek közti hatalmi viszony dinamikája is. A kiállítás kurátorai arra mutatnak rá, hogy ezek a viszonyok a mindennapi életben és a művészetekben is tükröződnek.
A tárlat ugyanakkor azt is bemutatja, hogy a háborús összecsapások időszakában gazdag kulturális kapcsolatról lehet beszélni, amely a mindkét oldalat gazdagította. A kor története művészeti alkotásokon, kézműves tárgyakon, történelmi térképeken és dokumentumokon keresztül elevenedik meg.
A kiállítás 2025. május 18-ig látogatható a Szlovák Nemzeti Galériában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.