Gyermekláncfű, a reménység növénye

A gyermekláncfű (Taraxacum officinale) közismert évelő növény, amely tavasz kezdetén sárga virágaival beborítja a réteket, az utak menti árkokat, a ritka erdőket, sőt a kiskerteket is. Levelei tőrózsában állók, lándzsásak, szabálytalanul fogasak. A fészkes virágzatok csöves tőkocsányon állnak.

A gyermekláncfű (Taraxacum officinale) közismert évelő növény, amely tavasz kezdetén sárga virágaival beborítja a réteket, az utak menti árkokat, a ritka erdőket, sőt a kiskerteket is. Levelei tőrózsában állók, lándzsásak, szabálytalanul fogasak. A fészkes virágzatok csöves tőkocsányon állnak. Gyökere karó alakú, többfejű, hengeres és tejnedvet tartalmazó. Ezért nem szabad felhasogatni, mert kinedvedzenének belőle a hatóanyagok. Napon előszárítjuk, majd ha megszikkad, hasogatjuk vagy daraboljuk fel, hogy jól megszáradjon.

Hatóanyagai

A gyökér fő hatóanyaga a keserű laktupikrin. Azok közé a gyógynövények közé tartozik tehát, amelyet az emberek szívesebben alkalmaznak, mint az ürömfüveket és az ezerjófűt, mert ezeknek a keserű ízük olyan, mint az epéé. Továbbá tartalmaz taraxasterol és taraxerol triterpéneket, kaucsukot, szerves savakat, cserzőanyagot, ásványi anyagai közül pedig értékes a réz. Van benne még sok inulin poliszacharid, amely a cukorbetegek tápszere, hisz nem kell hozzá inzulin, hogy a szervezet energia formájában hasznosítani tudja. Erre a célra a termesztők speciális módszert találtak ki, mégpedig, hogy majdnem sötétben termesztik, így a gyökere fejlődik jobban.

A levelében hasonló hatóanyagok vannak, mint a gyökerében, de említést érdemel kovasavtartalma, a C- és az A-vitamin. Virágzás előtt kétszer annyi C-vitamint tartalmaz, mint a citrom, és az A-vitamin-tartalma is figyelemre méltó, mert 100 gramm levél 7 ezer nemzetközi egység A-vitamint tartalmaz, amely a C-vitaminnal együtt a rákmegelőzés fontos szere.

Virágában flavonoid festékanyagok vannak, kareteinodok, illóolaj és más anyagok.

Gyűjtése

Nem mindegy, hogy mikor gyűjtjük. A gyökerét márciusban és októberben, a virágzó szárát 14 óra után, a levelét salátának akkor kell gyűjteni, amikor még nem virágzik, úgy nem keserű ízű. Amikor elvirágzik, aztán kora ősszel, mielőtt újra virágozni kezdene, szintén lehet szedni. Brazíliában a csalánnal együtt értékesebb, mint a fejes saláta.

Gyógytulajdonságai

Epetermelést serkentő és epehajtó, májműködést könnyítő, étvágygerjesztő, amarum (keserű anyag), metabolikum (anyagcserét serkentő), vizelethajtó, vesekőoldó (főleg a levele), tonikum (erősítő szer), antireumatikum (reumát gyógyító), súlycsökkentő és venotonikum (visszérbántalmakat gyógyító).

Gyógyászati felhasználása

Az első helyen áll a gyógynövények közt, kedvezően befolyásolja a májpanaszokat és az epebántalmakat. Elősegíti a májműködést, könnyíti a máj munkáját, hígabb epe képződik, ezáltal kimosódik az epesár (epehomok) az epehólyagból, minek következtében megszűnnek azok a nyomasztó epe körüli feszültségek, amelyek kisugároznak a jobb lapocka alá, ahol az epezóna van. Ezzel a folyamatos mindennapi alkalmazással tea formájában meg lehet előzni az epekövek képződését, sőt részben oldani lehet az epeköveket. Sem Nyugaton, sem Keleten nem találtak ki jobb gyógyszert az epebántalmakra, mint éppen ennek a gyógynövénynek az alkalmazását: gyermekláncfű, katángkóró, borsmenta stb. Az említett gyógynövények kombinációja 1:1 arányban fokozza a gyógyító hatást.

Teáját nem szabad édesíteni, mert éppen a keserű íze hozza aktivitásba az emésztőnedv-képződést, éppen ezért kb. 30 perccel étkezés előtt kell meginni.

Szárított levele viszont felhasználható a vesehomok kihajtására és a vesekövek oldására. Alapszabály, hogy előtte általános méregtelenítő kúrát kell alkalmazni. A gyógyhatás fokozására ajánlatos kombinálni a gyermekláncfű gyökerét hasonlóan ható gyógynövényekkel, mint például a csipkebogyó magja, a petrezselyemgyökér, a tövises iglice gyökere és a tyúkhúr.

Salátaként a csalánnal együtt fel lehet használni a C-vitamin pótlására, fokozza az immunrendszer aktivitását, enyhíti a tavaszi fáradtságot.

Hatásos reuma elleni szer. Ez a kovasavtartalma miatt van, mert a kovasav behatol a megduzzadt sejtekbe, a reumás gyulladás által megváltozott szövetekbe, ott tisztítja a sejtnedveket, a baktérium toxinjai miatt létrejött duzzanatot lelohasztja, minek utána csitul, majd megszűnik a fájdalom.

Természetesen túl egyszerű lenne a rákos daganat gyógyítása, ha csak elég lenne a gyermekláncfüvet adagolni. A rákgyógyításnál mindig komplex lelki és testi gyógyítást kell végezni, és a gyermekláncfű csak egy összetevője a gyógyteának.

A lymfatikus rendszer (nyirokhálózat) daganataira, jobban mondva duzzanataira veszünk 1 evőkanálnyi gyermekláncfűlevelet, 1 teáskanálnyi orvosi zsályát és 1 evőkanálnyi vasfüvet, leforrázzuk 3 dl vízzel, 15 percig hagyjuk lúgozódni, majd leszűrjük, és naponta 2-szer iszunk 3 dl-t. Ezt a teát propoliszos mézzel édesítve étkezés után isszuk.

Az epekövek ellen segít a következő recept: 30-40 gramm gyermekláncfűlevelet beleteszünk 1/2 liter vízbe, majd forrásba hozzuk és 10 percig még hagyjuk lúgozódni. Leszűrjük, és naponta 2-3-szor étkezés után iszunk 3 dl teát mézzel édesítve .

Fogyókúrára kétféleképpen lehet a gyermekláncfüvet alkalmazni:

1. módszer: a virágzás idején 15-20 szál virágot szedünk, és csak a szárát rágcsáljuk meg a virág nélkül. A nedvét lenyeljük, a megmaradt növényi részt kiköpjük.

2. módszer: 150 gramm megszárított gyermekláncfű gyökerét, amely már fel van aprítva, beleteszünk egy uborkás üvegbe, melybe rozspálinkát öntünk, és 2 hétig hagyjuk ázni. Majd leszűrjük (papírszűrőn). Naponta csak fél decit iszunk vagy ebéd, vagy vacsora előtt.

A gyermekláncfű alkalmazható mellékgyógyszerként a leukémiánál, főleg a virága, mert ki tudja tisztítani a vért a gennytől. A magas vérnyomásnál is azért segít, mert kihajtja a felesleges vizet a véráramból.

A vesekövek megelőzésére elég hetente csak 1 napon keresztül intenzív terápiát végezni a gyermekláncfűteával, éspedig 1 nap alatt 1 liter teát kell elfogyasztani 17–19 óra közt. Ilyen terápia segít pl. a krónikus fáradékonyságnál, bizonyos betegségeinél a lépnek, lábduzzanatoknál és az epehomoknál.

Virágából lehet készíteni mézet és bort, ezek a készítmények is alkalmasak az epe- és májbántalmaknál.

A tea elkészítése és adagolása

A gyökérből 1 teáskanálnyi mennyiséget kell 10–15 percig főzni 3 dl vízben, az egész növényből 1 evőkanálnyi mennyiséget forrázzunk le 2,5 dl vízzel, 20 percig áztassuk, majd 20-30 perccel étkezés előtt keserűen fogyasszuk.

Mellékhatása

Mivel a vizelethajtásnál sok kálium távozik a szervezetből, ami gyengíti a szívet, a hiányt friss zöldséggel, banánnal kell pótolni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?