Fontosnak tartják a másság tiszteletét

Pozsony. Az Élet és Irodalom munkatársai március 21-én a Szlovák ĺrószövetség székházában találkoztak a lap pozsonyi olvasóival.

Pozsony. Az Élet és Irodalom munkatársai március 21-én a Szlovák ĺrószövetség székházában találkoztak a lap pozsonyi olvasóival. A Magyarországon megjelenő irodalmi és politikai hetilap képviseletében Kovács Zoltán főszerkesztő, Tarnói Gizella főszerkesztő-helyettes, Csuhai István versrovatvezető és Dérczy Péter, az ÉS széppróza rovatának vezetője vett részt a pozsonyi találkozón. Az est résztvevőit Koncsol László, a Szlovákiai Magyar ĺrók Társaságának elnöke köszöntötte, az Élet és Irodalom szerkesztőivel Grendel Lajos író beszélgetett.

Az utóbbi években vitriolos vezércikkeiről, epés glosszáiról, irodalmi rovatának magas nívójáról ismert értelmiségi hetilapot fél évszázaddal ezelőtti megalapításakor még párt- és rendszerhű fórumként tartották számon. Az ÉS első száma 1957. március 15-én jelent meg, akkoriban tette Nagy László is azt az ominózus kijelentését, mely szerint az Élet és Irodalom sem nem élet, sem nem irodalom, inkább csak és. A hetilapot azóta is tömören csak így nevezik. A hatvanas évek első felére nagymértékben átalakult. Felbukkantak ugyanis a lap hasábjain azoknak a szerzőknek az írásai is, akik korábban bojkottálták az Élet és Irodalmat. A hatvanas évek közepén, Nemes György főszerkesztősége idején alakult ki nagyjából a lap mai szerkezete. Ekkoriban már megjelentek az ÉS-ben a széppróza és a riport műfaját sajátosan vegyítő írások. Az 1983-as mélypont kivételével a rendszerváltozásig tulajdonképpen progresszív szemléletű lapként értékelte a széles körű közvélemény. A rendszerváltás után tartalmában mégis avultnak minősítették. Az utóbbi években főként a liberális eszmeiséget képviselő értelmiségiek körében kedvelt a lap. Az Élet és Irodalom alapvetően ellenzéki lapként határozza meg önmagát, amely liberális értékek mentén szerveződik. Az ÉS szerkesztői és munkatársai fontosnak tartják a kisebbségi csoportok, a másság tiszteletét, az állami és a civil szféra egymás mellé, nem pedig alá rendelését – mondta el Kovács Zoltán főszerkesztő.

A hetilap irodalmi rovataiban szívesen publikálnak a kortárs magyar irodalom élvonalába tartozó írók és költők. A rovatok szerkesztői szándékosan nem törekednek pályakezdő szerzők szövegeinek közlésére. A zömében verset, novellát, tárcát és regényrészleteket közlő irodalmi rovatok vezetőinek elvitathatatlan érdeme, hogy az irodalmi szekértáboroktól és a politikai érdekcsoportoktól elvonatkoztatva képesek egy oldalon szerepeltetni közéleti és művészeti kérdésekben eltérő nézeteket valló alkotókat is. Az Élet és Irodalom oldalain évente mintegy 1000 grafika jelenik meg, melyekből időnként kiállításokat is rendeznek.

A lap az utóbbi években felívelő szakaszba lépett, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a példányszáma az eltelt tíz év során megkétszereződött, jelenleg körülbelül 22 ezer példányban jelenik meg hetente, az olvasótábora pedig mintegy százezresre nőtt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?