Ha nem néztem volna utána az interneten Nancy Meyers rendezőnek, bizonyára magamtól is rájöttem volna, hogy a hölgy forgatókönyvírással kezdte filmes karrierjét.
Élvezhető nyáresti romantikus vígjáték megszokott klisékből
Adott egy idősödő Casanova, akinek harminc éven felüli nővel még sohasem volt dolga. Kifejezetten a hosszú combú bombázókhoz vonzódik, és valamiért azok is vonzódnak hozzá. Legújabb zsákmánya Marin (Amanda Peet) sem rosszabb a szokásosnál: vagyis tökéletes szépség. A lány anyjának házában töltik a hétvégét, amikor egyszerre több baj is történik.
Először is váratlanul betoppan az aggódó anya (Diane Keaton). Másodszor az idős macsó infarktust kap; ha nem is súlyos az ügy, egy ideig ápolásra szorul, és kénytelen tűrni, hogy egy idegen házban egy olyan nő ápolja, akinek ráncos a bőre. Ha ez még nem volna elég, beüt az igazi istencsapása: beleszeret barátnője anyjába, a sikeres írónőbe, aki teljesen más, mint eddigi partnerei. Az már csak ráadás, hogy vetélytársa is akad egy fiatal orvos (Keanu Reeves) személyében, aki rajong Erica színműveiért, és az idősebb nők a gyengéi. Hősünknek tehát egy csomó olyan dologgal kell szembenéznie rövid idő leforgása alatt, amivel még soha. Ilyen például a szerelem is. Lehet ugyan védekezni ellene, de a végén persze győz, ahogy ez az amerikai filmekben lenni szokott.
Itt azonban, mondom, nem irritálóak a filmes közhelyek, mert egyrészt Nancy Meyersbe szorult némi eredetiség, másrészt a két főszereplő hihetővé tesz szinte minden egyes jelenetet. Nicholsonnak könnyű dolga van, többé-kevésbé saját magát játssza, rá fazonírozták a szerepet. Hogy mitől lefegyverző még hatvanon túl is, azt nehéz lenne meghatározni, mindenesetre ebben a filmben sem lehet róla levenni a szemünket. Diane Keaton már Woody Allen filmjeiben is egyszerűségével, közvetlenségével, csiszoltságával hódított, itt azonban sok esetben úgy tűnik, a jelenetek improvizáción alapulnak. Ahogy egy-egy mondatba belenevet, ahogy a New York-iak rossz szokását követve megemeli a mondat végi hangsúlyt, mintha kérdezné azt, amit állít, vagy ahogy egy kézmozdulattal jelzi, hogy elege van a témából, hát azt tanítani lehetne. Ők ketten először találkoztak a filmvásznon, ám a párosítás legalább olyan jól sikerült, mint a Helen Hunt – Jack Nicholson páros esetében a Lesz ez még így se című filmben.
Igazi nyáresti romantikus vígjáték ez, a legjobb fajtából. A százhúsz perc úgy elrepül, hogy észre sem vesszük, és a moziból kifelé menet hitetlenkedve szorítjuk fülünkhöz karóránkat, hogy vajon ketyeg-e.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.