Elhunyt H.R. Giger, az Alien atyja

Zürich |

<p>Elhunyt H. R. Giger svájci szürrealista művész, aki 1980-ban Oscar-díjat kapott A nyolcadik utas: a Halál című sci-fi földönkívüli lényeinek megalkotásáért.</p>

A Graubündenből származó 74 esztendős művész, aki a hatvanas évek óta lakott Zürichben, családja tájékoztatása szerint egy esés következtében került kórházba, ahol kedden belehalt sérüléseibe. Hans Rudolf (Ruedi) Giger A nyolcadik utas: a Halál című, Ridley Scott rendezésében készült sci-fi látványvilágának megteremtésével vált világhírűvé. A produkció vizuális effektusaiért 1980-ban az Oscar-díjat is elnyerte, és óriási hatással volt generációja művészeire. Félelmetes, gyilkos földönkívüli lényei kiállításokon is bemutatkoztak. 

Ismert munkái közé tartozik Alejandro Jodorowsky Dűne című tervezett, de soha le nem forgatott produkciójának képi világa is. A filmhez összesen 3000 rajzból álló képes forgatókönyv készült, amelyből könyvet szerkesztettek. A művész számos más film látványvilágának megteremtésében is közreműködött, egyebek mellett A végső megoldás: Halál és Roger Donaldson A lény című produkcióján is dolgozott.

Giger eredetileg építészetet és ipari formatervezést tanult Zürichben, de már tanulmányai közben megjelentek első rajzai underground művészeti újságokban. Belsőépítészként és bútortervezőként is befutott, emellett 1966-tól szobrait, valamint festményeit rendszeresen kiállításokon mutatta be. Már a hetvenes évektől érdekelni kezdte a film, és ő tervezte az Emerson, Lake and Palmer Brain Salad Surgery című progresszívrock-albumának erotikus töltete miatt vitákat kavart borítóját is.

Egyes források szerint rossz alvó volt, rémálmok kínozták, és éppen ezért egy rajztömböt tartott az ágya mellett, hogy amikor felriad, lerajzolhassa álmait. A fáma szerint így született meg a félelmetes földönkívüli lény alakja is, amely az Alien-filmekben vált világhírűvé. A repüléstől is félt, ezért Ridley Scott rendező maga utazott hozzá Svájcba, hogy megbeszélje vele A nyolcadik utas: a Halál látványvilágát. A svájci Gruyéres-ben 1998-ban nyílt meg múzeuma, amelyben festményei, szobrai, bútorai, filmtervei, munkásága legteljesebb gyűjteménye kapott helyet. Az utóbbi években Európa több nagyvárosában, köztük Párizsban, Prágában, Bécsben rendeztek műveiből retrospektív tárlatot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?