Díjat hozó hisztéria

A Mercury Music Prize-t 1992-ben alapították, évente ezzel jutalmazzák a legjobb brit (angol, ír, skót) nagylemez előadóját. Kedden este került sor Londonban az idei díjátadó ünnepségre. Az óriási szakmai presztízst jelentő győzelem mellé húszezer font is jár.

A Mercury Music Prize-t 1992-ben alapították, évente ezzel jutalmazzák a legjobb brit (angol, ír, skót) nagylemez előadóját. Kedden este került sor Londonban az idei díjátadó ünnepségre. Az óriási szakmai presztízst jelentő győzelem mellé húszezer font is jár. Az elismerés odaítélésénél a zsűri a piaci sikert nem veszi alapul – napjaink legnépszerűbb angol zenekara, a Coldplay már háromszor szerepelt a jelöltek listáján, ám díjat még nem kapott, és lemaradt róla a Blur, az Oasis és a Radiohead is.

Tavaly a végsőkig favorizált Kaiser Chiefs sikerére 4:1 arányban fizettek a brit fogadóirodák, de óriási meglepetésre a második legesélytelenebb, az Anthony And The Johnsons vitte el a pálmát. Az idei kiválasztás fő szempontja, hogy az anyagoknak 2005. július 25. és 2006. július 17. között kellett megjelenniük. Több mint 200 lemez közül ezúttal is 12 maradt versenyben a díjért, a névsort július végén hozták nyilvánosságra. A brit fogadóirodákban innentől kezdve ismét lehetett fogadni az egyes előadókra és együttesekre. A legkevesebb pénzt az Arctic Monkeys és a Radiohead-frontember, Thom Yorke győzelmére kínálták 5:1 arányban, ők számítottak a legnagyobb favoritnak. Az ünnepség ezúttal nem hozott meglepetést, az Arctic Monkeys diadalmaskodott. A sheffieldi zenekar első albuma, a Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not a brit zenetörténet leggyorsabban fogyó bemutatkozó lemeze – 363 735 darabot vásároltak belőle a szigetországban a megjelenés hetében. A The Beatles óta nem volt tapasztalható ekkora hisztéria új együttes körül. A Mercury Music Prize-szal elkezdődött az Arctic Monkeys díjesője, biztosra vehető, hogy az év végi és a jövő év eleji átadásokon is jut neki jó pár szobrocska – legalábbis odahaza.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?