A szülőföld szeretetéről számtalan disszonáns vagy érzelgős dolgot összeírtak már, félrevezetvén az alapgondolatot, amely annyira szent és annyira lényegbevágó, hogy jószerint kimondani sem illik.
Szülőföld.
Délelőttök súlya
Szülőföld.
Nem is oly régen, a mára letűnt kelet-európai parancsuralom önkívületében a tollnokok figyelemre méltó hányada el-elcsacsogta, vagy éppen elsiratta a maga szülőföldélményét. Közöttük olyanok is, akik mögött már világhírnév volt. Takargathatta magát Iksz vagy Ipszilon a szülőföld jelképei mögé bújva, az ömlengő lírának homályába rejtve a „zugi lázadást“. Aztán pedig melldöngetőn léphetett ki az adott térbe, harsogva bátorságát. – Ide süssetek! Lengyel vagyok! Én bezzeg, én megírtam, én kimondtam, én csodákat műveltem: az író legyen őszinte! És melldöngetőn haladt egy másik város utcáján a kirgiz, az örmény, az orosz, a magyar, az erdélyi magyar... Bátor emberek voltak. A lényegtelen hullámlovasai. De, nincs számonkérés. Mindannyian önmagunknak számíthatunk csupán. Nincs sem közösségi – erkölcsi-etikai – mérce, sem közösségi lelkiismeret! Mindezek a dolgok lázas kitalációk, én nem hiszek ilyesmiben. Ami számíthat: itt van bennem. És benned. Mindannyiunkban. Még azt sem mondanám, hogy ezt az elrejtett vagy önmagunkban hordozott értéket lelkiismeretnek nevezzük. A fogalom ettől lényegesebb. És nincs ünneplőbe bújtatva. Nevezzük egyszerűen emberi magatartásnak.
S ha már az irodalmat szóba hoztam, restelkedve kell kimondanom, hogy hazai tollnokaink ugyancsak el-elrebegték a maguk kis monológjait, a gyalázat porát hintve a lényegre. S amikor felkérésre írnom kellett volna, jobbnak véltem, ha hallgatok. Pedig, szerencsémre legyen mondva, én még ismertem annak a nációnak a képviselőit, akik az ekeszarv mögül jóval többet tudtak a szülőföld szeretetéről, megbecsüléséről, ösztönző erejéről, s azokról a miértekről, melyekről szürke öltönyös, vörös nyakkendős íróink megkerülve a lényeg trópusait, oly önhitten szavaltak.
Ma idősebb vagyok. S azok az emberek, kiket egykor szerettem, eltűntek a színről. De a táj, a megcsonkított, megvert, hol karddal, hol pedig tankokkal meggyalázott táj síkja, a szülőföld itt maradt. A bölcsesség csodásan kiegyensúlyozott hallgatagságával. A huhogó nagyember pedig az örök bársonyszékben ülve magabiztosan mondja: – Az ember csodákra képes!
Ahol tegnap még nagy kiterjedésű erdők voltak, most mesterséges tó tárul elibénk, önmagába burkoltan, már-már restellve születésének miértjét! S a róna földje önmagát felélve szóródik a levegőtérbe...
Az ember...
Ha ostoba, valóban „csodákra“ képes! ĺgy jöttek létre a megfordított folyók. A savas esők. Az eladott erdők miatti áradások olyan tartományokban, hol hatvan esztendőn át nem ismerték az efféle vészt.
Az ember!
A szikföldek és sivatagok szaporodása nem kisebb tragédia számunkra, mint a diktatúrák tankjai, helikopterei és kardjai. Ám, ne általánosítsunk. Aki abban a bizonyos bársonyszékben ült, ül..., és – csúnyán visszaélve a csúnya hagyománnyal – ülni fog, az örök diktátor! A hatalmat mindig rosszul gyakorló. És ezért mindig kegyvesztetté váló. De a rombolás rendre – mindig – megtörténik. Hatalmat csakis az enyéim tudtak gyakorolni, ott, az ekeszarv mögött haladva, éspedig szeretetükkel. Mert ez a szeretet nem volt meddő. Nem is lehetett, hisz a hagyományozott értelem által edződött. Magyarjaim, akik a Felvidék parcelláin végezték a reájuk háruló feladatokat, a letűnt évezred alatt éppen elégszer kaptak leckét az ostobaságok és kegyetlenségek könyvéből. Csakhogy a füvek újra zöldellnek. A fák megint virágot bontanak. S a meggyalázott földre vissza-visszalopja magát a békesség. Nem állítom, hogy az elszenvedett sebek kivétel nélkül mindig behegednek, de a magánember szenvedései mindig az univerzumért kiáltanak. A távlat pedig Távlattá, Jövőképpé nemesedik. Ők, a hagyományok talaján élt elődeim, nemzedékről nemzedékre gyarapították ismeretüket, hitüket, átadván erősítették az utánuk következők szülőföld-élményét. S hogy közben kizsákmányolók érkeztek, vagy fecsegő rögtön-uralkodók, politikai-gazdasági szélhámosok?! Az ekeszarv mögül, csodák csodájára, tisztábban láthat az ember.
Szülőföldélményért nem kellett a hetedik faluba kujtorogni. S amikor valahai újságíró barátom élete legjobb riportjában megszólaltatta ezeket az embereket, az egyikük így szólt: „Itt, ezen az udvaron mutatta meg nekünk Á. K., és éppen aratáskor, hogy az elesett ember, hogyan kel fel a földről... És amikor a háborúban megsebesültem, ez jutott az eszembe... És, felálltam.”
Szinte látom, amint ezek az akkor hatvan-hetven éves férfiak az elvégzett munka után még utolsó pillantást vetnek az elhagyandó földtáblára, amely akkor már nem volt az övék. Az új politikai hatalom pedig nemcsak a padlásteret sepertette ki, volt éppen elég nagy mérvű takarítás az emberi tudat, de leginkább az emberi lélek tájékán. De a több évtizednyi parancsuralom, sem a lefüggönyözött, sötétre lakkozott személygépkocsik, sem pedig a tankok látványa nem tudta megölni a dolog lényegét!
Mi az a nagyon szilárd tőke, mely világlátásunkat és hitünket erősítheti, és mi az az elperelhetetlen, mit sem fába, sem kőbe, de a múlhatatlan időbe vésettek elődeim?! Az a talpalatnyi terület, amelyen álltak és éltek, a testvérükké, a szüleikké és nem utolsósorban a szellemi társukká vált. Ide születtek, itt éltek, s ezzel a számukra oly fontos területtel tartottak fenn szoros kapcsolatot. Ez a föld jelentette számukra a mindenkori távlatot, ellátta őket javakkal, s ugyanez a föld takarta be elődeiket, rokonaikat és időnként a gyermekeiket. Ez állandósult és párhuzamosan mindig változó földterület volt az övék. Itt élve fedezték fel magánviláguk rejtélyeit, s az esélyeiket. Ide kötötte őket a napi gond, és az egyre hosszabbodó élményláncolat. Hagyományaik nemzedékről nemzedékre itt, ezen a területen váltak mind súlyosabb kötelékekké.
Igazából nem lehettek sem lokálpatrióták, sem kozmopoliták: szülőföldjük nem volt színpadkép, sem átutazók felségterülete. Keresvén az igazsághoz vezető utat: talán erre... errefelé kellene tájékozódnunk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.