Úgy tűnik, Szép Ernő-reneszánsz van. Nem éppen látványos. Hiányzik belőle minden nagyszabású. Sem monográfia, se rekanonizációs kísérletek – a műveiről született írásokat egybegyűjtő kötet, naplóját, kiadatlan töredékeit az olvasó elé táró igyekezet nem kíséri. Inkább valami csendes, finom, épp csak érzékelhető folyamat ez, jó összhangban a százhúsz éve született szerző életművével.
Az éteri hangulatok költője
A magány, az egyedüllét, az élet fontos történéseiből való kirekesztettség érzése egész pályáját végigkísérte. Pedig újságíróként benne élt a mindennapok forgatagában. A kétféle ihlet azonban élesen elkülönült Szép Ernőnél, s verseiben nyoma sincs a közéleti, politikai eseményeknek. Helyette aprólékos műgonddal tárja fel a lélek ismeretlen mélységét, a minden felnőttben megbúvó, kirakatok közt eltévedt kisgyerek nyomában járva. A vers bölcseleti jellegét azonban rendre feloldja egy-egy ironikus nyelvi fordulat, vagy a jelenségek felszínéhez történő visszakanyarodás. Szép Ernő a tárgyak szerelmese, apró vacakokból, folyton elguruló, értéktelen kacatokból csendül fel lírája összetéveszthetetlen zenéje, tollak hajlását, selymek vízesését, csipkék havazását, fátyolok árnyát, kis tükröket, legyezőket von be glóriával. Szent és profán közt elmossa a határt a játék: játék a szavakkal, játék a művészettel, játék az élettel. Szép Ernő Kosztolányival kérdezi: akarsz-e játszani? – de válaszából hiányzik a pályatárs életet és halált átfogó, azok lényegi azonosságára döbbentő gondolati mélysége, helyette a gyermekkorától megfosztott kisfiú panaszos hangja szólal meg, számon kérve a teremtésen pónilovat és kerékpárt, meséskönyvet és cifra kockát. Szép Ernő szándékoltan naiv megszólalásmódja, a világra való folytonos rácsodálkozás emberi – sőt gyermeki – mértékűvé stilizálja a nagy titkokat, így elmesélhetővé válik minden élmény, az összes kétség és félelem, s a halál – mint az élet utolsó állomása – alig több egy a Tejúton tett sétánál.
A mai olvasót Szép Ernő költészetében nemcsak a hétköznapok apró dolgai iránti fogékonyság ragadja meg, hanem a nyelvének áradó líraisága mögött versről versre visszatérő ironikus látásmód is. Életművében játékosan cserélgeti a nyomorgó újságíró, a gyámoltalan szerelmes és az ijedt kisfiú maszkját, de bárhogy szólal is meg, mindig jelzi egy futó grimasz a szerep-jelleget – titkot lopva ezzel a gesztussal alapvetően kitárulkozó, kristálytisztán áttetsző költészetébe.
„Vagyok királyné száműzött lovagja, / Vagyok az állatkert nemes, bús vadja, / Vagyok mind a virág, ki elvirúl.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.