Gyertek, de sok pénzt hozzatok! A szigeti vendéglátók a tavalyinál is arcátlanabb árakat szabtak vágyainknak, például úgy gondolják, elkérhetnek 200 forintot egy fél literes ásványvízért. A meglehetősen „kínos ízű” Arany Ászok korsója 270 forintba kerül, otthoni dobozos sört pedig meg se próbáljatok becsempészni.
Az első két nap summája
Kajafronton talán minden eddiginél szélesebb a választék, ezért nem bocsátkozom felsorolásba. Van már Tesco is, ezt is megértük, ki gondolta volna, mondjuk, 1994-ben? A 13. Sziget Fesztiválra 400 ezer látogatót várnak, és a nyitónapon úgy tűnt, itt is vannak mindannyian. Az utcákon csak lépésben lehetett haladni, odaérni valahová pedig szinte lehetetlen volt, nem csak a tömeg, hanem a csábító műsorkínálat miatt is. Engem például háromszor is eltérítettek eredeti úti célomtól bizonyos események. Sean Paul koncertjére igyekezve például fülembe kúsztak a roma sátorból áramló dallamok. A Romano Drom nevű oláhcigány zenekart egyszerűen nem lehet otthagyni, ezért a jamaicai reggea-dancefloor világsztárból csak perceket hallottam. A sajtótájékoztatón egyébként Sean azt állította, meg fog komolyodni, mélyebb tartalmú számokat igyekszik majd írni, hogy az emberek ne csak a feneküket rázzák a zenéjére. Hát, majd meglátjuk...
A Morcheeba új énekesnője, Daisy betegség miatt távol maradt, helyette egy valamivel haloványabb leányzó ugrott be. Az új album számai már távol vannak a triphoptól, Paul Godfrey pedig azt bírta nyilatkozni, hogy a Morcheeba amúgy is egyenlő vele és a tesójával, azaz majdhogynem mindegy, ki énekel. No comment...
Az első nap nagy felfedezése számomra a francia Watchaclan zenekar volt, akiknél a dub, jungle, ragga, valamint a Marseille-környéki népzene szépen elegyedik az észak-afrikai ritmusokkal. Énekesnőjük, Sista Ka mellesleg internacionális szupersztár-kvalitásokkal rendelkezik. Ugyanilyen váratlan ámulatba ejtett tegnap a belga Daau vagy az a német utcaszínház, amelynek színészei hatalmas póznákon lógva-lebegve adtak elő egy Neruda-vers ihlette látványdarabot.
Az Anima Sound System Londonból importált új énekese tűrhetően mutatkozott be, a magyar hangbrigád zenéje ugyan kisebb változásokon esett át, népi dallamfoszlányokat például csak elvétve hallani náluk, sokkal inkább az Asian Dub Foundationre kezdenek hasonlítani, ami persze egyáltalán nem baj. A legnagyobb izgalommal várt sztárok, az Underworld pedig úgy repített vissza minket 1995-be, hogy közben végig a mában maradhattunk. A régi számokat felturbózták, ami a színpadi látvánnyal együtt azok figyelmét is ébren tudta tartani, akiknek mind a hét lemezük megvan.
Ma a Brand New Heavies és a tavaly nagyot robbantó Basement Jaxx táncoltatja meg a népet, holnap pedig Korn-rajongókkal telik meg a nagyszínpad környéke. A világzenei deszkákon ugyanabban az időben az új brit szenzáció, az Oi Va Voi látható, az alternatívok maradéka pedig a Bahián élvezheti a sokat sejtető Gregor Samsa nevű cseh zenekart, amelyet egyébként a Jutott Nekiből ismert Gál Attila alapított.
Apró jobbításokat már az első két napon fel lehetett fedezni a kultúrszolgáltatások területén: a szabadtéri moziban pontosan kezdődnek a filmek, a tavaly kötelező szaunaként funkcionáló WAN2 színpadot pedig hatalmas ventillátorokkal hűtik, olyannyira, hogy a szerdai Sickratman-koncerten már szinte fáztam. Mindenütt útbaigazító táblák, térkép nélkül is boldogul az ember, még éjjel is. A dombról ismét „élménycsúszdákon” lehet lecsúszni, mint a régi szép időkben, a biztonsági őrök pedig idén már-már olyan kedvesek, mint megannyi banktisztviselő.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.