Dunaszerdahely. Az előkelő idegen címmel holnap kezdődik a kétnapos III. Nemzetközi Vámbéry Konferencia, amelyen a város szülötte, a híres Kelet-kutató munkásságát különböző aspektusokból világítják meg az előadók, ezenkívül egyéb érdekes témák is szerepelnek a programban.
„Az előkelő idegen”
Dunaszerdahely. Az előkelő idegen címmel holnap kezdődik a kétnapos III. Nemzetközi Vámbéry Konferencia, amelyen a város szülötte, a híres Kelet-kutató munkásságát különböző aspektusokból világítják meg az előadók, ezenkívül egyéb érdekes témák is szerepelnek a programban. A konferenciát holnap délelőtt Vásáry István „Cseles Márton magyar őstörténeti értekezése a XVII. század végéről” című előadása nyitja. Dobrovits Mihály előadásának témája a jezsuiták és a magyar őstörténet, Csorba György Vámbéry isztambuli kapcsolatrendszerét térképezi fel. Keller László az egykori és a mai Buharát mutatja be, Kovács Attila pedig a palesztin iszlám radikális mozgalom, a Hamász mai szerepét taglalja. Nyíri Mária Enis Behic Koryürekről és fiáról, Hasan Koryürekről tart előadást. Délután a Vámbéry Polgári Társulás választmányi üléséről tart beszámolót Hodossy Gyula elnök, majd folytatódnak az előadások. Sárközy Miklós Vámbérynek és kortársainak az Achaimenidák palotaegyüttesénél fellelhető emlékeiről szól, Seres István az I. világháborús hadifogolytáborokban végzett turkológiai kutatásokról, Zsigmond Ártemisz pedig azokról a tudományos kutatásokról, amelyeket ugyancsak az I. világháború során, az orosz hadifoglyok körében végeztek. Hazai György egy régi oszmán mesegyűjtemény és Vámbéry személyét hozza kapcsolatba, Kende Tamás az előző századforduló orosz külpolitikáját elemzi. Bujna Zoltán a csaknem három hónapos Dunaszerdahely– Teherán túrakerékpáros expedícióról számol be. A holnapi programot a megalakult Vámbéry Tudományos Kollégium köszöntése zárja. Szombaton Dománszky Gabriella előadása Schöpft Ágostonról, a Kelet magyar festőjéről kínál portrét. Kubassek János geográfiai szempontból elemzi Vámbéry utazásait és tudományos munkásságát. Gabriel Pirický a török és közép-ázsiai történetírásban fellelhető történelmi hézagosságokra mutat rá. Zsigmond Tibor Dunaszerdahely történetéhez szolgál adalékokkal. Kiss László Gáspár Ferenc emlékét eleveníti fel, a világutazó orvosét, akinek útirajza Vámbéry előszavával jelent meg. Wágner Péter előadása a vahabizmusnak a szovjet rendszerváltás előtti, közép-ázsiai megjelenésével foglalkozik. A konferencia a volt járási hivatal körtermében lesz. (me)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.