Juhzsír
... melyet rendszeresen, mint a juhhús kellemetlen járulékát tekintünk, éppen úgy felhasználható, mint minden más zsiradék, ha olvasztott állapotban (pl. mint pecsenyezsír) néhány csepp ecetet vagy olivaolajat teszünk hozzá.
A MAGYAR HÁZIASSZONY LEXIKONA
... melyet rendszeresen, mint a juhhús kellemetlen járulékát tekintünk, éppen úgy felhasználható, mint minden más zsiradék, ha olvasztott állapotban (pl. mint pecsenyezsír) néhány csepp ecetet vagy olivaolajat teszünk hozzá. Az ecetet és olajat előzőleg nagyon jól összekeverjük, és azután öntjük bele a forró juhzsírba, ha kisebb mennyiségű, villával, ha nagyobb mennyiségű, habverővel dolgozzuk bele.
Kabátanyag vízhatlanná tétele
100 rész vízben feloldunk 10 rész kristályszódát és 10 rész kolofóniumot, az egészet több órán át főzzük. A kapott gyantaszappant 5 rész konyhasó hozzáadásával, melyet előbb 100 rész forró vízben oldottunk, kicsapjuk (a szappan elválását nevezzük így). Azután 60 fokra melegítve áztatjuk bele az anyagot.
Régi kalap felhasználása
Nagyon jól felhasználhatjuk mindenfélére. Székek lábát burkolhatjuk vele, hogy a padlót ne karmolja fel, cipőbetétet szabhatunk belőlük, forró fazekak fülének megfogására alkalmas lapocskát vagy egyujjú kesztyűt szabhatunk belőle, ez egyszersmind a kályha tisztításakor és tűzre tevéskor is használható. Varrhatunk belőle mindenféle gyermekjátékot: labdát, babát, babacipőt. Rosszul záródó ablakokra keskeny csíkokat vágunk a filcből és végüket összevarrjuk. Tisztíthatunk vele fémtárgyakat meg cipőt is.
Szűk filc- és szalmakalapokat
... kitágíthatunk, ha belsejükkel forró gőz fölé tartjuk, azután kicsit jobban kitágítjuk, mint amennyire kell, mert megszáradva valamicskét összeugrik.
Kabátgallér vasalása
Sokkal jobb, ha az ujjvasaló deszkán vasaljuk, mert úgy nem törjük, nyomjuk agyon. Természetes, hogy azért ruhát kell ráborítani.
Kacsa, liba hizlalása
Gyorsan úgy hizlalhatjuk meg, ha csírázott árpával etetjük. Az árpát vízbe áztatjuk, azután szétterítjük csírázni. Ebből a kicsírázott árpából adunk tiszta vályúban a ketrecben tartott libának, kacsának, melléje mindig bőven állítunk tiszta ivóvizet. Arra vigyázzunk, hogy egyszerre sokat ne kapjanak, nehogy esetleg a takarmány megromoljon.
Kamillatea
Júniusban, júliusban kell összegyűjteni a kamillavirágot, egy esztendőnél hosszabb ideig ne tartogassuk őket.
Az Ünnep kiadása, Budapest, 1936
Karácsonyfadísz timsóból
A karácsonyfát a pincében, udvaron vagy erkélyen több napon keresztül naponta többször meglocsoljuk sűrű timsóoldattal. Ettől olyan lesz, mintha vékony hóréteg vagy dér lepte volna el.
Karfiolfőző kosár
Alumíniumdrótból készült magyar gyártmány. Ha karfiolt főzünk, sok bosszúságunk volt eddig akkor, amikor a fazékból, lábasból a kész karfiolt ki akartuk emelni. Ennek az eszköznek a segítségével egy mozdulattal könnyen történik.
Kaucsukot,
ha megkeményedett, meglágyíthatunk, ha higított szalmiákba (2 rész víz, 1 rész szalmiák) áztatjuk.
Kaucsukpecsét-festék
Fő alkatrésze az anilin, melyet meleg faecetben oldunk fel. Ehhez az oldathoz előbb alkoholt, majd vizet, végül glicerint keverünk, még pedig a következő arányban: 10 rész faecet, ugyanannyi alkohol és víz, 7 rész glicerin. Ehhez a 37 részhez aszerint, hogy milyen színű festéket akarunk, vagy 4 rész anilinzöldet, vagy 3 rész anilinmetillilát, piroshoz 3 rész anilinfuchsint vagy anilineozint, feketéhez 4 rész anilinnigrozint keverünk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.