A Kárpátoknak ebben a politikai, társadalmi, sőt szellemi értelemben is meglehetősen huzatos medencéjében igen kevés poétának sikerült megélnie az aggastyánkort. Faludy György a kiválasztott kevesek közé tartozik.
A líra agg garabonciása
Faludy György kilencvenöt esztendővel ezelőtt, 1910. szeptember 22-én született Budapesten, tehetős zsidó családban. A fasori evangélikus gimnáziumban érettségizett – abban a tanintézetben, ahol számos Nobel-díjasunk –, majd a bécsi, a berlini és a grazi egyetemen tanult. 1934-től jelentek meg először Villon-átköltései, amelyeket – például kor- és sorstársával, Vas Istvánnal ellentétben – német fordítás alapján készített ugyan, mégis ezek a hallatlanul népszerű átköltések lettek azok, amelyek megteremtették Villon költészetének korabeli reneszánszát. Sokakkal ellentétben már 1938-ban felismerte a hazai politika jobbratolódásában és a világszerte terjeszkedő fasizmusban rejlő veszélyeket, és elhagyta Magyarországot. Sajnos, a történelem nem hazudtolta meg: a Villon-balladákat könyvmáglyán égették el a nyilasok, Budapesten maradt húgát pedig a Dunába lőtték.
Először Franciaországban telepedett le, majd az ország német megszállása után Marokkóba menekült. Innen 1941-ben áthajózott az Egyesült Államokba, és már 1942-ben az amerikai hadsereg katonájaként harcolt a Távol-Keleten. Káplárként szerelt le, és a háború befejezése után hazatért Magyarországra. 1947-ben még kötete is megjelenhetett, de 1950-ben, amikor a Népszava szerkesztőségében dolgozott, koholt vádak alapján letartóztatták. A hírhedt recski munkatáborba került kényszermunkára. Itt szerzett élményeiből írta a Villon-átköltések mellett legnépszerűbb könyvét, a Pokolbéli víg napjaimat, amely csak 1987-ben jelent meg először magyarul, akkor is szamizdatban. Recskről 1953-ban, az újabb megtorlás felé sodródó országból pedig 1956-ban szabadult. Köteteit természetesen újból indexre helyezték. 1957-től Londonban, 1963-tól Firenzében, majd Máltán, 1967-től pedig Torontóban élt.
A másfél évtizeddel ezelőtti rendszerváltás után Faludy György visszatelepült Magyarországra, ahol újból megjelentek addig szigorúan tiltott könyvei. Nagyszerű formában előadott, a magyar irodalom hajdani nagyjairól (elsősorban a tőle csak öt évvel idősebb József Attiláról) szóló lenyűgöző történetei révén – de talán extravagáns életmódjának, valamint intim szféráiba betekintést engedő magatartásának is köszönhetően – rögvest médiaszemélyiséggé vált. Azóta a magyar nyelvterület minden szegletében vendégszerepelt már, és népes közönségének azon tagjai is mindenhol nagy szeretettel és kíváncsisággal, a nagy korok tanújaként fogadják, akik soha egy sort sem olvastak tőle. Aki ugyanis őt hallgatja, legalább néhány percig úgy érezheti, közelebb került azokhoz a nagyságokhoz is, akikről az agg garabonciás történetei szólnak.
Kívánjuk neki, utazhasson még sokáig! Isten éltesse!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.