Moszkva. A kilencedik század az első film, amely valóban elmondja, milyen volt a Szovjetunió afganisztáni háborúja: csőd, hasonlatos az amerikaiak Vietnamjához.
A kilencedik század
Moszkva. A kilencedik század az első film, amely valóban elmondja, milyen volt a Szovjetunió afganisztáni háborúja: csőd, hasonlatos az amerikaiak Vietnamjához. A film rendezője Fjodor Bondarcsuk, annak a Szergej Bondarcsuknak a fia, aki 1968-ban Oscar-díjat kapott a Háború és béke négyrészes filmfeldolgozásáért, és aki a szovjet rendszer egyik „hivatalos” filmese volt. A kilencedik század azokról a fiatal sorkatonákról szól, akik Afganisztánban harcoltak egy előretolt állásban, és akiknek többsége elesett, mert hősiesen kitartottak, holott a szovjet hadvezetés akkor már elhatározta, hogy visszavonulnak, csakhogy őket elfelejtették értesíteni erről.
A filmnek Oroszországban óriási sikere van. Az orosz televízióban is vetíteni fogják, megjelenik DVD-n, és külföldön is van rá kereslet.
Bondarcsuk a Corriere della Sera című olasz lapnak adott interjúban elmondta, hogy művének elkészítésében hatott rá Coppola Apokalipszis, most, Kubrick Acéllövedék és Oliver Stone A szakasz című alkotása, de a film orosz, nem ezeknek a másolása. A szovjet hadvezetés e kemény bírálata nem vívta ki a tábornokok tetszését, de a veteránok hálásak neki, hogy ehhez a fájó témához nyúlt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.