Makovínyi Pál szervező tevékenységének köszönhetően Ipolyság valódi dzsesszvárossá nőtte ki magát az elmúlt évek során. Igazi különlegesség volt a legutóbbi, ismét a Sigillum Oppidi Saag alapítvány fejléce alatt rendezett koncert is, hiszen egy norvég szaxofonos lány és együttese látogatott a városba.
A képzelet vad andalgásai
Az Offbeat eddig egy lemezt adott ki, az ipolysági koncerten a tizenkét számból ötöt mutattak be a tavalyi, Katalyze címet viselő CD-ről. A koncerten a lemezen szóló szárnyas zongora helyett (szervezési okokból is) egy Fender elektromos zongorán játszott a billentyűs, Andreas Ulvo Langnes. Ez a hangszer még jobban fölerősítette a zenész provokatív, eklektikus hajlamait. Froy Aagre szépséges dallamai mögött ott kukorékolt, szambázott, repetitíven szorongott, vagy éppen orgonaszerűen patetizált, esetleg lenyűgöző alázattal leheletfinoman „csak” atmoszférahátteret teremtett Langnes zongorajátéka.
A dobokat Freddy Augdal kezelte, és ritkán jut a hallgatónak ilyen egyértelműen az eszébe a dobokat hallgatva a „fantáziadús” jelző. Mindenben kiszolgálva a kompozíció egészét, Augdal mindig megtalálta azokat a réseket, melyekbe befészkelve magát nagyon izgalmasan feszíthette szét a ritmushangszer adta kereteket. Mindig tudott meglepetést szerezni, ott folytatni egy ritmussort, ahol senki se várta volna, arra terelni az improvizációt, ahol a négy hangszer teljesen egyenértékű partnerként verseng egymással. A zongora és a dobok egészen lenyűgöző duókban játszottak el egy-egy témával, bizarr és szellemdús párbajaik egészen különleges hangzásvilágba vezettek el. Szikárság és féktelenség csereberélődött a két zenész között.
Az Offbeat nagybőgőse, Roger Williamsen más kötelezettségei miatt nem tudott Ipolyságra jönni, helyette Audun Ellingsen bőgőzött. Ellingsen játéka is eltért a hagyományos nagybőgőhangzástól, sokkal éneklősebben, teltebben szólt, szinte történeteket mesélt, nem hagyta magát a háttérbe szorítani. Lassú, szélesen hömpölygő melódiái, vibráló, meleg színei a szaxofon mellett biztosították az érzelmességet, mely soha nem csapott át érzelgősségbe, önmagától meghatódó maga-gyönyörködtetésbe.
A szerzemények gyakran kaptak egy-egy tájra utaló címet: Szélárnyékos völgy, Norvég hegyek, Vidék, Eltérő Paradicsom. De ezek a zenék mindig a hely démonait is megelevenítik, a himnikus, emelkedett, rajongva csodáló részek mellett talán Ibsen Peer Gyntjének mindent torzítva látó trolljaira is utaló, bizarr északi „tündérbuli” zajongása is körvonalazódik. Titokzatos lények kapnak testet a zörejekre-zajokra széteső motívumok által. A szaxofonos pici cintányéron seprűzik, a nagybőgős dobverővel reszeli a húrokat, a billentyűs teljesen elszabadul, körkörösen viháncol, és elhalóan sóhajtozik, a dobos már minden ritmusnak ellentmondva áll le vagy éppen folytatja a legabszurdabb pillanatokban, s az elszabaduló „trollhaza”, ha viszsza is talál a tűleveleken megcsillanó napfény varázslatához, kérdésekkel fejezi be: Hol jártunk? Mi történt velünk?
A szerzemények egy másik csoportja, mint példul az Átmenetek, a Jelenlét, az Egyszeriség absztraktabb kiindulópontokat kínáltak. A könnyed és a mély, a szép és a nyugtalanító, az áriaszerűen tökéletes és a széttöredezetten bizonytalan mind-mind helyet kaptak a témákban. Az egyik kompozícióban lassú vonaton utaznak velünk, hogy elérjünk addig az állomásig, ahol hálát adnak a dallamért. Befogadható zene, ezernyi titokkal, hátradőlésre és izgatott fülelésre egyaránt alkalmas. Egyszerre keresi még saját világát, de nagyon jól érzi magát a tapogatózás izgalmas útján, és otthon érzi magát a meglelt részletekben. A progresszív muzsikálás igazi képviselőjeként, mindent megad Froy Aagre egy-egy dallamért, tele érzelemmel, szépséggel, de soha nem habozik letérni az andalító utakról, és nagyon közelről vizsgálni egy-egy különös részletet. A muzsikálás öröme a hagyományban lubickolást és a szabadságba belefeledkezést egyaránt jelenti, nem laboratóriumi, alkimista ambíció, pusztán emberi kíváncsiság vezérli a zenészeket. Rajongani a láthatóért és rákérdezni az érezhetőre, ez az oszlói formáció sajátossága és erőssége, és az a hallatlan technikai biztonság és újítási készség, ahogyan hangszereiket kezelik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.