A derék katona Kassán

Kassa. „Ha valaki arra kérne, hogy válasszam ki a század három legjobb irodalmi művét, amelyek szerintem a világirodalom részévé váltak, az egyik bizonyára Jaroslav Hašek Švejk, a derék katonája lenne” – mondta annak idején Bertolt Brecht.

Kassa. „Ha valaki arra kérne, hogy válasszam ki a század három legjobb irodalmi művét, amelyek szerintem a világirodalom részévé váltak, az egyik bizonyára Jaroslav Hašek Švejk, a derék katonája lenne” – mondta annak idején Bertolt Brecht. A regény elévülhetetlenségét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy Kassán a Magyar Házban rendeztek kiállítást belőle. Az 50 nyelvre lefordított könyv borítói mellett teret kapnak az illusztrátorok, a regényből készült film, illetve bábfilm születésének körülményei, valamint a homonnai Švejk-szobor leleplezéséről készült képanyag. A kiállítás alkalmából a Kassai Polgári Klub és a szlovákiai cseheket tömörítő Cseh Társaság három nyelvű kiadványt jelentetett meg, amely közérthető formában, gazdagon illusztrálva mutatja be a regény születésének körülményeit, korabeli visszhangját és a kor társadalmi hátterét. A szerkesztők, Csala Kornélia és Tancsák János nem feledkeztek el idézni néhány neves kolléga Hašeket méltató nyilatkozataiból sem. Egon Erwin Kisch például ezt mondta a cseh íróról: „Az ő humora olyan gazdag és szükségszerű, hogy humoristaként tartják számon. De ő sokkal több: szatirikus, és az ő Švejkjének mélyebb erkölcsi értéke van. Hašek és Švejk a nevetés bódító gázával harcol a nevetségesség, a reakció ellen a jobb világért. Nevessenek, ha Hašeket olvassák, de ne feledkezzenek el közben gondolkodni.”

A groteszk, színes panoptikum, melyet az író a monarchia militarista világából felvonultat, valóban nevetésre készteti az olvasót. Az anekdotafüzérre hasonlító, fokozatosan kibontakozó események a korlátolt gondolkodásnak, a fegyelmezés lélektelen formájának, a gépiességnek logikus következményeiből állnak össze. Svejk kommentárjai a cseh nép észjárását, történeti tapasztalatait sűrítik, nevetségessé teszik, leleplezik a háborút, a császárság beteges rendszerét és általában az emberi ostobaságot.

A Közép-Európában egyetemesnek számító mondandót a kassai kiállítás megnyitója is illusztrálta, ahol cseh, szlovák és magyar szót egyaránt hallani lehetett. A kezdeményezés multikulturális jellegét bizonyítja, hogy a cseh kulturális minisztérium és a Kárpátok Alapítvány egyaránt támogatta a kassai rendezvényt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?