A 37. Magyar Filmszemle eredményei

Budapest. Díjkiosztó ünnepséggel zárult a 37. Magyar Filmszemle kedd este a Millenáris Teátrumban. Pálfi György új filmjének, a sokkoló, szokatlanul naturalisztikus képei miatt a közönséget megosztó Taxidermiának ítélte oda a fődíjat a nemzetközi játékfilmes zsűri.

Budapest. Díjkiosztó ünnepséggel zárult a 37. Magyar Filmszemle kedd este a Millenáris Teátrumban. Pálfi György új filmjének, a sokkoló, szokatlanul naturalisztikus képei miatt a közönséget megosztó Taxidermiának ítélte oda a fődíjat a nemzetközi játékfilmes zsűri.

Az indoklás szerint a Taxidermia innovatív és elgondolkodtató film, a rendező sikeresen mutatja be világunkról alkotott fiatalos és fantáziagazdag látomását, amelyet kreatívan és nagy szakértelemmel kivitelez. A film alapjául Parti Nagy Lajos novellái szolgáltak, az operatőr Pohárnok Gergely.

A rendezői díjat Hajdú Szabolcsnak ítélték oda a Fehér tenyér című filmért, „egy sors alakulásának életszerű, hiteles, érzelmes ábrázolásáért”.

Az operatőri díjat megosztva Nagy András, a Johanna című filmben nyújtott újszerű képi megfogalmazásáért és a Fehér tenyér című film hiteles fényképezéséért, valamint Máthé Tibor a Vadászat angolokra című film képi világának magas szintű megteremtéséért kapta.

Az elsőfilmes rendezői, Simó Sándor-díjat Kocsis Ágnes a Friss levegő című alkotás rendezője kapta „a film konzekvens, képi és dramaturgiai eszközökkel megteremtett hitelességéért”.

Forgatókönyvírói díjban részesült Goda Krisztina, Heller Gábor, Divinyi Réka a Csak szex és más semmi című vígjátékért, „a sajátos humorral megírt, fordulatokban gazdag történetmesélésért”.

A legjobb női alakításért Tóth Orsit jutalmazták a Johanna és az Egyetleneim című filmben nyújtott kiemelkedő alakításáért. A legjobb férfi alakítás díját Csányi Sándornak ítélték oda a Csak szex és más semmi című filmben nyújtott játékáért. A legjobb női epizodista Stanczel Adél lett, a Taxidermia című filmben nyújtott teljesítményéért. A legjobb férfi epizódszereplőnek Czene Csabát választották a Taxidermia és a Miraq című filmben nyújtott alakításáért.

A legjobb eredeti filmzenéért Tallér Zsófiát jutalmazták a Johanna című operafilm zenéjének megkomponálásáért. Látványtervezői díjas lett a Taxidermia látványtervezői gárdája, Asztalos Adrien, Szőlőssi Géza, Patkós Júlia, Haide Hildegard és Pohárnok Iván, „a film mikro- és makrovilágának következetes, pontos és érzékletes, megújító megteremtéséért”.

Arany Olló-díjat kapott Politzer Péter vágó a Fehér tenyér vágásáért.

A dokumentumfilmes zsűri döntése alapján a fődíjas Forgács Péter alkotása, A fekete kutya – történetek a spanyol polgárháborúból lett. Az indoklás szerint ez egy „filmköltemény a spanyol polgárháborúról, ahogy még nem láttuk”. A hivatalos történelemkönyvek rideg világából a privát történelem, a személyes szenvedés szférájába repít a film, amely a gondolati és érzéki síkok magas esztétikuma.

Rendezői díjas lett megosztva Dobray György, a Gólyamese és Litauszky János, a Cérnaszálon című film rendezője. Előbbi film a gyermekáldás, a gyermekvárás, az örökbefogadás konfliktusos, drámai folyamatának átélhető, hiteles ábrázolását nyújtja, utóbbi pedig a megélhetésükért küzdő emberi sorsokat a magyar dokumentarizmus nemes hagyományainak szellemében bemutató alkotás.

Schiffer Pál-díjjal tüntették ki Szalay Pétert a Határeset című filmért, amely az indoklás szerint jó dramaturgiai és arányérzékkel jeleníti meg egy keletnémet család 1989-es disszidálási kísérletét.

Esélyegyenlőség díjban részesült Tóth Artin Érintettek II. – Patrik című filmjéért, „egy lelkileg nehezen feldolgozható esemény mélyen emberi, szépséges és tárgyilagos ábrázolásáért”.

A filmszemlén több különdíjat is odaítéltek.

A diákzsűri fődíját Pálfi György kapta a Taxidermiáért.

A Mozisok Országos Szövetségének elismerését a 2005-ös naptári év legmagasabb nézőszámot elért magyar játékfilmjeként Koltai Lajos Sorstalanság című alkotása nyerte el, amelyre tavaly csaknem 450 ezren váltottak jegyet.

A Magyar Filmplakát Kiállítás és Verseny szakmai zsűrijének döntése alapján Az év plakátja a Fekete kefe című, tavalyi fődíjas nagyjátékfilm plakátja lett, amelynek tervezője Herczeg Fanni. A külföldi kritikusok és újságírók szavazatai alapján a Gene Moskowitz-díjat a Fehér tenyér és a Taxidermia megosztva kapta. A legjobb nagyjátékfilmnek járó közönségdíjat Hajdú Szabolcs rendező veheti át a Fehér tenyér című filmért.

A versenyben indult 24 nagyjátékfilm közül 14 egyetlen díjat sem nyert. Nem kapott elismerést például Bacsó Péter De kik azok a Lumnitzer nővérek?, Gárdos Péter Az igazi Mikulás, Szabó István Rokonok, Tímár Péter A herceg haladéka és Iglódi István A gyertyák csonkig égnek című alkotása.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?