130 éve született Latabár Árpád

<p>Százharminc éve, 1878. szeptember 19-én született Miskolcon idősebb Latabár Árpád színész, énekes, tánckomikus, a legnevesebb magyar színészdinasztia második nemzedékének jeles alakja.</p>

A színház világába született, lévén apja Latabár Endre színész, színigazgató, a dinasztia "alapítója". Árpád már gyermekkorában fellépett Feld Zsigmond gyermekszínházában, felnőve az Operettszínházban statisztált. Beiratkozott a Színiakadémiára, tanulmányait azonban nem fejezte be. 1896-ban már Szolnokon debütált a Boszorkányvár című operettben. Csak a kezdet volt könnyű: keserves, nélkülözésekkel teli évek következtek, szerződése többnyire nem volt, alkalmi fellépések jutottak neki egy-egy színtársulatnál. Szerepelt Egerben, Aradon, 1910-ben szerződtette Budapestre, a Király színházhoz Beöthy László. Az intézménynek egy év megszakítással 1934-ig volt tagja, közben fellépett a Magyar Színházban, a Népoperában, a Blaha Lujza Színházban, a Royal Orfeumban. A háború előtt az Erzsébetvárosi Színház, 1942-1948 között az Operettszínház tagja volt, és szerepelt az Új Színházban is.

Latabárt a közönség kedvencévé tette vaskos humora, vidám légkört teremtő kedélyessége. Hatalmas termetű, mázsás súlyú ember lévén hitelesen alakított pajzán urakat, szoknyakergető, öregedő lumpokat, szeretetreméltó, link figurákat, azaz ideális buffókomikus volt. Legnagyobb sikereit állandó partnerével, Rátkai Mártonnal aratta: az apró termetű Rátkai mellett még inkább behemótnak látszott, imádta őket a közönség. Mindketten tudták a titkot: nagy színházi élményt csak úgy adhatnak, ha kölcsönösen segítik egymást.

A Fővárosi Operettszínházban számos alkalommal fellépett két fiával, Árpáddal és Kálmánnal, a közönség nagy tetszéssel fogadta, hogy egyszerre három Latabár van a színpadon. Jelentősebb szerepei: Csörsz (Zeller: A madarász), Kerekes Ferkó (Kálmán Imre: A csárdáskirálynő), Populescu herceg (Kálmán: Marica grófnő), a Nagyherceg (Jacobi: Sybill), s néhány filmben is játszott. 1951. augusztus 22-én halt meg Budapesten.

Fiai, ifjabb Árpád, a hosszú Latyi, és Kálmán, a kis Latyi, nevének nem csak méltó folytatói lettek, hanem apjuknál sokkal sikeresebb pályát futottak be, főképp Kálmán, az idősebbik fiú. Unokája és egyik dédunokája is a színi pályát választotta, a többi Latabár-gyerek azonban már hűtlen lett Tháliához. (Sebők Márta/MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?