Belgrád. Zoran Djindjics szerb kormányfő a tegnapra virradó éjszaka tárgyalt az állambiztonsági elitalakulat (JSO) fellázadt katonáival, de mivel nem jutottak egyetértésre, a vörössapkások folytatták tiltakozó megmozdulásukat.
Vörössapkások fura lázadása
Belgrád. Zoran Djindjics szerb kormányfő a tegnapra virradó éjszaka tárgyalt az állambiztonsági elitalakulat (JSO) fellázadt katonáival, de mivel nem jutottak egyetértésre, a vörössapkások folytatták tiltakozó megmozdulásukat.
A kommandósok szombaton a vajdasági Verbász városánál egy órára katonai terepjárókkal lezárták az Újvidék és Szabadka közötti útvonalat. Tegnap reggel ugyanezt tették Belgrád egyik forgalmas közlekedési útvonalán: az út egyik sávját állták el. A lázadók közölték, hogy amíg nincs törvény a hágai bírósággal való együttműködésről, addig nem hajlandóak közreműködni a hágai Nemzetközi Törvényszék által körözött személyek letartóztatásában. Követelték Dusan Mihajlovics belügyminiszter lemondását, mert félrevezette őket, amikor múlt hét csütörtökön elfogták a háborús bűncselekmények elkövetésével vádolt Banovics fivéreket. A parancs ugyanis úgy hangzott – mondják –, azért kell őket elfogni, mert ellenük Szerbiában folyik bűnvádi eljárás. A fellázadt katonák tegnap közleményt adtak át az újságíróknak arról, hogy az egyeztetés Djindjicscsel eredménytelen volt. A szerb kormányhoz közeli források ezzel szemben azt közölték, a vörössapkások megígérték, hogy véget vetnek tiltakozásuknak.
A fellázadt elitegység 1991-ben alakult, a Jugoszlávia széthullása utáni háborúk kezdetén. A horvátországi Krajinában vetették be először, majd Boszniában, s később Koszovóban harcoltak arcvonalban a vörössapkások. Bátorságukról legendák keringtek, s egyes szervezetek háborús bűncselekményekkel hozták őket kapcsolatba. Az egységet 1996-ban rendelték a belügyi állambiztonsági hivatal irányítása alá. Akkoriban Milorad Lukovics, közismert nevén Legija parancsnok állt az élén, aki Arkan hírhedt szabadcsapataiban harcolt. A tavaly októberi demokratikus fordulat idején a JSO volt Szlobodan Milosevics jugoszláv elnök úgymond utolsó támasza, de Legija parancsnok nem volt hajlandó beavatkozni az események menetébe, s a nép oldalára állt. Mi több, idén március 31-re virradóra a vörössapkások civil ruhába öltözve megkísérelték elfogni Milosevicset, amikor aznem volt hajlandó eleget tenni a bíróság beidézésének.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.