Visszatér a Hazafias Népfront?

Rendkívül furcsa, a politikusokban értetlenséget kiváltó ötlettel állt elő Medgyessy Péter magyar miniszterelnök e heti országértékelő beszédében, amelyet az Országgyűlésben mondott el.

Medgyessy összefogná a nemzetetMedgyessy Péter egyebek közt arra tett javaslatot, hogy a magyar parlamenti pártok közös listát állítsanak az európai választásokra. A listára a kormányoldal és az ellenzék fele-fele arányban delegálna jelölteket. „A modern, európai Magyarország közös megteremtése érdekében tehát állítsuk össze közösen Magyarország európai parlamenti listáját! A négy párt, a négy parlamenti párt közös európai listáját” – fogalmazott. Medgyessy elképzelését nem fejtette ki részletesen. A Miniszterelnöki Hivatal (MeH) sajtóosztálya által kiadott háttéranyagból viszont az derül ki, hogy a miniszterelnök nagykoalícióban gondolkodik. „A huszadik század második felében Európában számos alkalommal jött létre összefogás egy-egy ország vezető pártjai között. (...) Nem kell messzire mennünk, hogy példát találjunk: Ausztriában 1986 és 1999 között végig szociáldemokrata-néppárti nagykoalíció kormányzott. Németországban szintén volt erre példa: 1966-ban a CDU/CSU együtt alakított kormányt a szociáldemokratákkal. Finnországban évtizedek óta bevett gyakorlat a nagykoalíciós kormányzás” – említik az összefogásra, a közös képviseletre a példákat. A háttéranyagban emlékeztetnek arra is, hogy 2002-ben Mohács jelenlegi polgármestere a Fidesz jelöltjeként, MSZP támogatással indult az önkormányzati választáson, és 82,43 százalékkal nyert.

Az ötletet, illetve a listát nemcsak az ellenzéki, hanem a kormánypárti sajtó is a „Hazafias Népfront” jelzővel látta el, hiszen így megszűnne a rivalizálás a pártok közt a szavazók kegyeiért. Másrészt az európai politikusok is furcsállják a kezdeményezést, hiszen az Európai Parlamentnek éppen az a feladata és célja, hogy nemzetek feletti legyen, a képviselők nézeteik és az általuk képviselt ideológia mentén csoportosuljanak független attól, honnan jöttek. Éppen ezért más jellege van ennek a voksolásnak, mint a nemzeti parlamenti képviselők megválasztásának: most ugyanis nem az érzelmi viszonynak kellene érvényesülnie a pártválasztásnál, hanem az ideológiai hovatartozásnak kellene főbb szerepet játszania.

Mint annak idején Mikuláš Dzurinda ötletét, hogy a kormánypártok egy listát állítsanak össze elutasították a partnerek, úgy Medgyessy sem talált megértésre a parlamenti pártok közt. Tegnap csonka négypárti egyeztetés folyt az ötletről. Azért csak csonka, mert az Athénben tartózkodó Orbán Viktor helyett senkit sem küldött a Fidesz, az elnök majd írásban reagál a felvetésekre. Állítólag azért, mert éppen a volt miniszterelnök volt az egyetlen (igaz, kis mosollyal az arcán), aki azt mondta, tárgyalható az ötlet, a többiek elutasították. A hárompárti egyeztetésen a pártok megerősítették korábbi álláspontjaikat: az SZDSZ és az MDF ellenzi a közös listaállítást. Az MSZP elnöke, Kovács László által összehívott egyeztetés kezdetén jelen lévő Medgyessy Péter miniszterelnök elmondta: arra kérte a pártok vezetőit, értékeljék a nemzeti összefogás szándékát. „Az MSZP azt szeretné, ha a magyar parlamenti pártok nemcsak a közös lista állításában működnének együtt, hanem az európai parlamenti képviselők a választás után is havi rendszerességgel egyeztetnének” – mondta Kovács László a megbeszélést követően. Mint mondta, a szocialisták azt támogatják, hogy a kormánypártiak és az ellenzékiek fele-fele arányban képviseltetnék magukat az Európai Parlamentben. Javaslatuk szerint a lista első négy helyén azonban a négy parlamenti párt a magyar parlamentben betöltött súlyának megfelelő sorrendben kapna helyet.

Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke közölte: pártja továbbra is önálló listát állítana az EP-választáson. Hozzátette: a közös listára tett javaslatot azért nem támogatják, mert szerintük lehetőséget kell adni a választóknak arra, hogy különböző véleményüknek hangot adjanak. Arra a kérdésre, hogy ennek ellenére miért vesznek részt a további egyeztetésben, azt válaszolta: „mert egy rendkívül kulturált és udvarias párt vagyunk”.

„Az álláspontom változatlan: nem megy. Nem megy sem politikai, sem jogi értelemben” – mondta Dávid Ibolya MDF-elnök a kormányfő kezdeményezéséről. A kisebbik ellenzéki párt elnöke ugyanakkor közölte: pártja számára elfogadhatatlan mind a kettészakított Magyarország, mind az alkuköztársaság.

Jövő hét kedden újabb egyeztetésre kerül sor. (mert, mti, o-o)

Kilenc százaléknyi Fidesz-előny

A Magyar Gallup Intézet felmérése szerint a választókorúak harmada a Fideszt támogatja, 24 százalék a szocialisták listájára adná a voksát. Az SZDSZ listáját, valamint az MDF vezette közös listát egyaránt a választókorú népesség valamivel több, mint 2 százaléka támogatta. A Munkáspárt listájára az európai parlamenti választáson most valamivel több, mint 1 százalék szavazna. A MIÉP, 0,5 százaléknyi támogatottságot sem mondhat magáénak. Az ismert pártpreferenciájú biztos szavazók fele voksolna a Fidesz listájára, az MSZP 41 százalékos támogatottsággal rendelkezik. Az ismert pártpreferenciájú biztos szavazók körében az SZDSZ a támogatottsága 4 és 5 százalék között van, az MDF vezette listáé kissé haladja meg a 3 százalékot. (MH)

Medgyessy szerint unják a politikát

A magyar miniszterelnök szerint az ország lakosságának 70 százaléka támogatja a közös európai parlamenti lista állítását. Medgyessy Péter a Magyar Rádiónak adott nyilatkozatában egy reprezentatív felmérésre hivatkozva tegnap elmondta: érzi, hogy az emberek igénylik a nyugalmat és a békét. „Érzem, hogy azt szeretnék, a politika velük foglalkozzon végre, és ne egymást marcangolják” – közölte. Szavai szerint számára nem az a belpolitika, amit a pártok mondanak, hanem az, amit az emberek. A kormányfő megítélése szerint Orbán Viktor volt miniszterelnök, a Fidesz elnöke nyitottan reagált a közös listáról szóló indítványra és nagy ívű javaslatnak nevezte (Igaz, olyan nagy ívűnek, hogy Európa sem tud vele mit kezdeni – a szerk. megj.). A riporter felvetésére, hogy Orbán Viktor ezt „mosollyal a szája sarkában mondta”, Medgyessy Péter úgy fogalmazott: helyesli, ha valaki örül az életnek. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?