Magyar politológusok szerint nem kell komolyan venni Medgyessy Péter miniszterelnök javaslatát, hogy a parlamenti pártok közös európai parlamenti listát állítsanak. Ha azonban a pártok mégis megpróbálkoznának vele, a szakértők szerint előre megjósolható az eredmény.
„Nem tudom komolyan venni ezt a javaslatot. Elhibázott, komolytalan bejelentés volt. A miniszterelnök csak bedobott egy ötletet, de nem alapozta meg javaslatát” – mondta Fricz Tamás (az ellenzékhez közel álló) politológus. Fricz ugyanakkor megemlítette az osztrák és német példát, mondván: „a nagykoalíció nem ördögtől való ötlet”. Szerinte azonban, ha a nagykoalíció létrehozását akarta volna Medgyessy javasolni, akkor garanciákat, konszenzusos javaslatokat is említenie kellett volna, mert a fő stratégiai, gazdasági kérdésekben meg kellene állapodnia az ellenzékkel. Fricz Tamás felhívta a figyelmet arra is, hogy az emberek egy része úgy véli: a pártok a csalásban, a lopásban, a korrupcióban mindig meg tudnak állapodni, és adott esetben egy közös EP-lista ezt a véleményt felerősíthetné.
„Hihetetlenül alacsony, akár 25-30 százalékos választási részvételre lehetne számítani, közös lista esetén ugyanis pont a demokráciához tartozó politikai versengést korlátoznák. Ha a parlamenten kívüli pártok erre rájátszanának, komoly szavazatmennyiséget szerezhetnének” – állította Török Gábor (a kormányhoz közel álló) politológus, hozzátéve, hogy a parlamenti kívüli pártok pont azt tudnák kihangsúlyozni, hogy ők nem alkusznak meg úgy az ellenfelekkel, mint azt a parlamenti pártok tennék közös lista esetén. Eddig a MIÉP és a Munkáspárt jelezte, hogy listát állít.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.