Az Európai Parlament (EP) a tagállamokban tartott demokratikus választások eredményeként jön létre, s ezt a körülményt nem lehet egy miniszterelnök és egy pártelnök előzetes megállapodásával kiiktatni – véli az EP külügyi bizottságának elnöke.
Az EP második legnagyobb pártcsoportját alkotó Európai Szocialisták Pártjának szóvivője szerint Enrique Barón Crespo, a csoport elnöke semmilyen formában nem kívánja kommentálni a magyar miniszterelnök kezdeményezését.
Hasonlóan foglalt állást Graham Watson, az Európai Liberális, Demokrata és Reform Párt parlamenti csoportjának elnöke. A brit képviselő szerint Magyarországnak a politikai pártok közötti versengés és a közülük való választás lehetőségét kellene pártolnia. „Minden tiszteletem Medgyessy Péteré, és a politikai pártokon átívelő Európa-párti konszenzus is olyan kívánatos cél, amelyet valamennyien követendőnek tartunk. Az Európai Parlamentnek azonban nem az a szerepe, hogy 25 nemzeti szempontot juttasson kifejezésre” – állapította meg Watson. „Érdekes, bár szokatlan” kezdeményezésnek nevezte a javaslatot Pat Coxnak, az EP elnökének a szóvivője. David Harley megjegyezte: biztosan nem szükséges emlékeztetni a magyar politikai erőket az EP-nek arra a sajátosságára, hogy a testület tagjai nem országok, hanem politikai hovatartozás szerint alkotnak csoportokat. Reijo Kemppinen, Romano Prodi európai bizottsági elnök szóvivője megerősítette, hogy a magyar miniszterelnök telefonon tájékoztatta Prodit elképzeléséről. Az elnök tudomásul vette az ismertetését, amelyet érdekesnek tartott. De függetlenül attól, hogy jó elképzelésnek tartja-e, sem a maga, sem az intézmény nevében nem kíván állást foglalni ebben a vitában.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.