<p>Washington. A republikánus többségű képviselőház is jóváhagyta a mi időnk szerint tegnap hajnalban az ún. költségvetési szakadék elkerüléséről kötött kétpárti megállapodást. A megállapodásból rögtön profitált az euró és a kőolaj is.</p>
Visszatáncoltak a szakadék széléről
ÖSSZEFOGLALÓ
Az európai közös fizetőeszköz az 1,33 dolláros szint közelébe erősödött tegnap délelőtt a kedd délutáni 1,3218 dolláros árfolyam után. Elemzők rámutattak: az amerikai költségvetési kompromisszum nagyobb kockázatvállalalásra sarkallta a befektetőket. Míg az elmúlt napokban a várható adóemelések és kiadáscsökkentő intézkedések ellenére is inkább a még mindig biztos befektetésnek számító amerikai dollárba helyezték a pénzüket, a megállapodás után elkezdtek ismét euróba invesztálni. A tegnapi kereskedést a vezető európai tőzsdeindexek is erőteljes emelkedéssel kezdték.
Az amerikai alsóházban 257:167 arányban megszavazott törvénnyel elkerülhetővé váltak a jelentős adóemelések és azok az összesen mintegy 600 milliárd dolláros költségvetési megszorítások, amelyeknek a korábbi tervek szerint január 1-jétől kellett volna életbe lépniük. A képviselőházban többséggel bíró republikánusok egy napi vita után tettek le arról a szándékukról, hogy további 300 milliárd dollárnyi kiadáscsökkentésekkel módosítsák a megállapodást.
A kompromisszumot kedd hajnalban elsöprő többséggel jóváhagyó szenátus vezetői ugyanis estére értésre adták: nem hajlandók újra szavazni egy módosított változatról. Ha a republikánusok nem fújnak visszavonulót, akkor az a Joe Biden demokrata párti alelnök és a republikánusok szenátusi vezetője, Mitch McConnell által hétfőn kötött megállapodás teljes újratárgyalását tette volna szükségessé, s a helyette automatikusan életbe lépő megszorítások újabb recesszióval fenyegették volna a világ legnagyobb gazdaságát. A politikai felelősség mindezért a republikánusokra hárult volna.
A legtehetősebbek megadóztatásának jelszavával két hónapja újraválasztott Barack Obama elnök, aki a döntést jelentős politikai sikereként könyvelheti el, ugyanakkor leszögezte, a történtek után nem kívánja megismételni a tavalyi év megosztó kongresszusi vitáját a hitelfelvételi plafonról.
Tekintélyes londoni pénzügyi elemzők szerint nem oldotta meg az USA hosszú távú államháztartási problémáit a kongresszusi megállapodás, és kétséges, hogy az amerikai politika jelenlegi állapotában egyáltalán képes-e fenntartható pályára állítani a közfinanszírozási rendszert. Szakértők egybehangzó megállapítása szerint most gyakorlatilag annyi történt, hogy az amerikai törvényhozás két hónappal kitolta a döntést a szövetségi költségvetés kiadási megszorításairól. (MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.