Vibrál a levegő az eurózóna és Athén mai egyeztetése előtt

ÖSSZEFOGLALÓAthén/New York. Majdnem teljesen engedne a görög kormány az európai döntéshozók és hitelezők követeléseinek abban a javaslatban, amit ma mutatnak be Brüsszelben – írta bennfentesekre hivatkozva a New York Times.

ÖSSZEFOGLALÓ

Athén/New York. Majdnem teljesen engedne a görög kormány az európai döntéshozók és hitelezők követeléseinek abban a javaslatban, amit ma mutatnak be Brüsszelben – írta bennfentesekre hivatkozva a New York Times. A terv szerint a görögök 70 százalékban betartanák a mentőcsomag feltételeit és le is hívnák a csomagból hátra lévő 7 milliárd eurót, amit korábban nem akartak elfogadni. A trojka (IMF, Európai Központi Bank, Európai Unió) feltételei közül viszont a legszigorúbb megszorításokat nem hajtanák végre, ehelyett a világ fejlett országait tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezettel (OECD) közösen kidolgozott reformokat vezetnének be. A kompromisszummal a baloldali görög kormány azt reméli, sikerül megpuhítani az európai vezetőket, akikkel a múlt héten nem sikerült egyezségre jutni. Alekszisz Ciprasz miniszterelnök és Janisz Varufakisz pénzügyminiszter múlt heti turnéján vagy csak semmitmondó udvariaskodással, vagy rideg elutasítással találkoztak, például Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter részéről, aki szerint csak abban tudtak egyetérteni Varufakisszal, hogy nem értenek egyet. Ezek után ismét elterjedt a félelem, hogy Görögország már nem húzza sokáig, megállapodás nélkül fizetésképtelenné válhatnak és kiszorulhatnak az eurózónából. A görög bankokból elkezdett menekülni a tőke, az államkötvények kamata nyár óta a legmagasabb szintre, 21,74%-ra emelkedett, az athéni tőzsde pedig 14%-kal esett hétfőn. A görög kormány arra játszik, hogy az államcsődöt mindenki el akarja kerülni, mert az az egész eurózónát magával ránthatná, így Brüsszelben elfogadják majd a kompromisszumot.

Különösen sokat rontott a hitelezők körében a hangulaton, hogy Ciprasz egyúttal „háborús jóvátételi követeléssel” is előállt Németország felé, úgymond a nácik által okozott károk megtérítésére, valamint egy akkoriban görög részről adott kamatmentes hitel visszafizetésére. Ciprasz szerint a követelés „erkölcsi kötelességünk a népünkkel, történelmünkkel szemben”. A követelés – amit német részről azonnal a leghatározottabban visszautasítottak – nem német körökben is visszatetszést keltett. A görög kormányfői és pénzügyminiszteri nyilatkozatok Európa-szerte heves indulatokat váltottak ki, így rossz légkörben készülnek a felek a görög adósságról szóló, kulcsfontosságú mai brüsszeli tárgyalásokra. Az aggodalmakat jól mutatja, hogy David Cameron brit kormányfő hétfőn válságtanácskozást tartott a pénzügy-, a külügyminisztérium és a jegybank több vezetőjével. Azt tekintették át, hogy milyen következményekkel járhat, ha Görögország kilép az euróövezetből, vagy fizetésképtelenséget jelent. (MTI, Index)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?