Vértes: "nehéz világ jön", a válságnak 2012 körül lesz vége

Miskolc |

<p>A világ gazdasága túl van a legrosszabbakon, a hatalmas zuhanásnak, a "szabadesésnek" vége, a világ pénzügyi rendszere megmenekült, ugyanakkor a gazdaság jelenleg még csak a válság második, átrendeződési szakaszában van - mondta Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke Miskolcon.</p>

A Magyarország esélyei a gazdasági válságból való kilábalásban és a válság után című, az MSZP rendezte konferenciáján csütörtökön Vértes András arról is beszélt: egy ötéves gazdasági válsággal állunk szemben, amely 2007-ben kezdődött, és legjobb esetben 2012 körül lesz vége a fejlett világban és Magyarországon is.
    Akkor van vége a válságnak ha a GDP elérte a válság előtti színvonalat, illetve annak tovább vezetett trendvonalát - jelezte, hozzátéve: nem könnyű időszak elé nézünk, nagyon "nehéz világ jön". A szakember szerint ha túl leszünk a válságon, akkor egészen új problémák jönnek, nagyon súlyos következményekkel.
    Egyszerre fog emelkedni az államháztartási hiány és az államadóság a fejlett országokban, a munkanélküliség még jobban nő, miként a szociális feszültségek is, drágul a tőke, megemelkedik a reálkamat, az infláció megugrik, a hiányt ugyanis semmi mással nem tudják majd finanszírozni.
    A problémát a világ talán tíz év alatt tudja megoldani, mindenhol strukturális reformokat kell végrehajtani, és "elképesztően" takarékos költségvetéseket kell csinálni - hangoztatta.
    Magyarország azonban kényszerből más pályán van, elsősorban azért, mert 2000 és 2006 között a deficit és az államadósság növekedése nagyon megnőtt, és bár ezt 2008-ig "lepasszíroztuk", de akkor jött a válság, amelynek terheit lényegében az egész társadalomnak viselnie kell.
    Az ország mára olyan helyzetbe került, hogy 2009-ben és 2010-ban külső finanszírozás nélkül "fog működni", ilyen nem fordult elő az utóbbi húsz évben, a korábban felvett hiteleket a meglévő államadóság megújítására és a devizatartalékok növelésére fordítottuk, "nem ebből fogyasztottunk és nem ebből beruháztunk" - fogalmazott Vértes András.
    A GKI elnöke azt is elmondta: az országot jelenleg egy nagymértékű gazdasági, pénzügyi alkalmazkodás jellemzi. "Amit 2006-tól csinálunk az alapvetően jó, és helyes", és amit a mostani évben, az "kiugróan kedvező" - jelentette ki.
    Az előrejelzések szerint a visszaesés 6 százalék körüli lesz, a munkanélküliségi ráta 11 százalék, a szociális jövedelmek reálértéke csökken, ám a munkajövedelmek reálértéke viszont nem - prognosztizált Vértes András, aki szerint az ország olyan belső strukturális változást hajtott végre, amelynek köszönhetően hosszú távon javulhat a versenyképesség.
    A pénzügyi rendszer stabil, ennek is köszönhetően olyan pályára kerültünk, hogy a régió országai közül Magyarország csatlakozik majd elsőként az eurózónához - mondta Vértes András, aki ezt a dátumot 2013-2014-re tette.
    Lendvai Ildikó, az MSZP elnöke a konferencián úgy fogalmazott: a biztonság és a haladás áll a programjuk középpontjában, erősebb államban gondolkodnak, erősebb demokratikus kontrollal, erősíteni szeretnék az állam gazdaságfejlesztő, valamint munkahelyteremtő funkcióit.
    Most "modellkorrekcióra" van szükség a gazdaság területén, mert a költségvetést már rendbe hoztuk - tette hozzá.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?