A technológia térhódítása alapvetően alakította (és alakítja) át mindennapjainkat, és ez alól a legkisebbek sem kivételek. Egy magyarországi tanulmány a másfél éves gyermekek digitális médiahasználatát vizsgálta: több feltevés is beigazolódott, a szülők iskolázottsága kulcskérdés.
A másfél éves gyerekek nagy része rendszeresen a képernyőkön lóg – komoly problémákat okozhat a fejlődésükben
A kutatás rámutatott, hogy a másfél évesek jelentős része több fajta digitális eszközzel találkozik rendszeresen, mint például okostelefonokkal és táblagépekkel.
De a tévé a legnépszerűbb:
A kutatásban résztvevő – beszélni is alig tudó – gyerekek 43,6 százaléka naponta másfél órát tévézik.
Ha valakinek eddig tehát meggyőződése volt, hogy a mai kisgyerekes szülők java része korlátozza az ilyesfajta aktivitásokat, akkor ki kell jelentenünk: buborékban él, hiszen a szülők mintegy tíz százaléka neveli csak képernyőmentesen gyermekét.
A statisztika azt mutatja, hogy már széleskörben elterjedt és nemcsak alkalmi, hanem gyakorlatilag mindennapos a legkisebbek digitális eszközhasználata.
A szülők a tévét, okostelefont, táblagépet a figyelem lekötésének eszközeként használják. Az is kiderült, hogy
minél alacsonyabb az anya iskolai végzettsége és életkora, annál nagyobb az esélye, hogy gyermeke több időt tölt képernyő előtt.
Mi ezzel a baj?
A kutatók hangsúlyozták, hogy a digitális médiahasználat hatással lehet a gyermekek fejlődésére. A túlzott képernyőidő gátolhatja a szociális készségek fejlődését, valamint negatív hatással lehet a nyelvi és motorikus készségeikre is.
Sőt, alvás- és figyelemzavart is okozhat a gyerekeknél, hogy ilyen idősen ennyi időt töltenek a képernyők előtt.
Persze, lehet tudatosan, mérsékelten és irányítottan használni az okoseszközöket, és így fejleszthetik a gyerekek bizonyos képességeit, de ez általános, társadalmi szintre kivetíthető megoldásként biztosan nem alkalmazható. Gondoljunk csak bele: ehhez digitálisan is jól képzett szülőkre lenne szükség, de épp az imént mutattam rá, hogy a kevésbé iskolázott szülőknél vannak nagyobb problémák ilyen téren.
A tanulmány jól mutatja, hogy a médiahasználati szokások szorosan összefüggnek a családi háttérrel, vagyis a szülők saját médiahasználati szokásai is befolyásolják, hogy milyen mértékben és hogyan találkoznak a gyermekek digitális eszközökkel.
Minden veszve?
A tanulmány szerzői szerint a tényeket tudatosítani kell, de nem szabad a negatívumoknál leragadni.
Bár a gyermekfejlődésre gyakorolt hatásoknak általában a negatív oldalát szokták kiemelni, a jelenség általános elterjedése miatt érdemes arra koncentrálni, hogy hogyan lehet a leginkább veszélyeztetett csoportok (alacsony iskolázottságú, alacsony jövedelmű, gyermeküket egyedül nevelő anyák) esetében valós alternatívát, segítséget nyújtani
– fogalmaznak.
Mit tehetünk szülőként?
A kutatók egy ún ártalomcsökkentési megközelítés mellett teszik le voksukat, vagyis
a teljes tilalom helyett arra érdemes törekedni, hogy a digitális médiahasználat lehetőleg a szülő-gyermek közös tevékenysége legyen, illetve hogy más tevékenységekre is elég időt szakítsanak a szülő-gyer-mek kapcsolatban.
A megfelelő szabályok és keretek kialakítása segíthet abban, hogy a digitális eszközök ne váljanak káros tényezővé, hanem inkább a tanulást és fejlődést támogassák. Érdemes tehát oktató jellegű tartalmakat választani, és kerülni a hosszú, céltalan képernyőidőt.
A Gyermeknevelés Tudományos Folyóiratban publikálta Kopcsó Krisztina, Ökrös Fruzsina és Boros Julianna A digitális médiahasználat jellemzői és korrelátumai másfél éves korban: egy reprezentatív magyarországi felmérés eredményei címmel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.