A válópert és a házasság felbomlását rendszerint a gyerekek viselik a legrosszabbul, főleg ha a szülők nem tudnak megegyezni a gyermek(ek) elhelyezéséről és a tartásdíj összegéről. Nemcsak a tartásdíj elrendelése, hanem annak megszüntetése is vita tárgya szokott lenni. Vajon hogyan kell megszüntetni a fizetési kötelezettséget? Erre a kérdésre keresi a választ ifj. Mészáros Lajos jogász, olvasói levélre reagálva.
A gyermektartásdíj megszüntetéséről

Öt éve váltam el a feleségemtől, akivel egy gyermekünk van. A válás után (akkor) harmadikos gimnazista fiunk megszakította velem a kapcsolatot. Nem volt hajlandó találkozni, nem vette a telefont, nem reagált az üzeneteimre, sőt amikor véletlenül találkoztunk, nem is köszönt. A bíróság magas gyermektartásdíjat szabott ki, amelyet a fiamra a mai napig tisztességesen fizetek, mert úgy tudtam, hogy Budapesten tanul közgazdásznak, de a keresztanyja nemrég elmondta, hogy otthagyta a főiskolát, és egy ideje már Ausztriában dolgozik egy multi cégnél, ahol jól keres. Kérdéseim, hogy erkölcsi okok miatt kell-e még fizetnem, illetve, hogyan kell megszüntetni a tartásdíj-kötelezettségemet, és visszakövetelhetem-e fiamtól azt az összeget, amelyet azóta fizetek, hogy már dolgozik?
A gyermektartásdíj fizetési kötelezettségének megszüntetéséről a Tt. 36/2005 sz. Családjogi Törvény rendelkezik, amely 78. §-ának értelmében meg kell különböztetni, hogy a tartásdíj-fizetési kötelezettség a szülők megegyezésével vagy bírósági döntéssel lett megállapítva, és a megszüntetéssel kapcsolatban a törvény különbséget tesz a még kiskorú, illetve a nagykorú gyermek között.
Ha a szülők megegyeztek a gyermektartásdíjról, ugyanúgy megegyezhetnek annak megszüntetéséről is, kiskorú tartásdíja esetén azonban a megegyezést a bíróságnak jóvá kell hagynia. Olvasónk esetében viszont a bíróság döntött a gyermektartásdíjról, ezért indítvánnyal kell fordulnia a bírósághoz, és pontosan meg kell jelölnie azt a napot, amelyhez kéri megszüntetni a tartásdíjat. A bíróság bizonyítást végez majd el arról, hogy a már nagykorú gyermek az indítványozó által megjelölt időpontban még rászorult-e a tartásdíjra, igaz-e, hogy befejezte tanulmányait, munkaképes-e, és van-e munkája. Ha bebizonyosodik a keresztanya információja, hogy a felnőtt fiú már jól keres, a bíróság megállapítja, mikortól tudta ellátni saját szükségleteit, és az adott naphoz megszüntetheti az apa tartásdíj-fizetési kötelezettségét. Ám az apa az indítvány beadásának napján még nem hagyhatja abba a tartásdíj fizetését, hanem csakis azon a napon, amikor a tartásdíj-kötelezettség megszüntetéséről szóló bírósági döntés jogerőre emelkedik.
Ami a tartásdíj visszakövetelését illeti, kiskorú gyermekek esetében, ha a tartásdíj pénzösszegét a gyermek már elfogyasztotta, a pénz visszakövetelése nem jöhet számításba, a törvényhozó ugyanis abból indul ki, hogy a kiskorú legjobb érdeke, hogy ne csökkenjen a már elért életszínvonala. Tehát azt, a kiskorú gyermeknek kifizetett tartásdíjat, amit a gyermek már felélt, nem lehet visszakövetelni. Más azonban a helyzet a nagykorú gyermeknél, ha ugyanis kiderül, hogy a kötelezett szülő már úgy fizeti a tartásdíjat, hogy annak nincs jogi alapja, visszakövetelheti azt gyermekétől, de tudni kell, hogy ez az igény 3 éven belül elévül.
Végül meg kell jegyezni, hogy a kiskorú gyermeknél általában nincs jelentősége annak, hogy esetleg erkölcstelenül viselkedik szülőjével, de a nagykorú gyermek tartásdíjának megítélését vagy megszüntetését már ez a körülmény is befolyásolhatja. A nagykorútól fokozottabban elvárható, hogy ne éljen vissza a tartásdíjjal kapcsolatos jogával, és hogy a tartásdíjat fizetővel szemben megfelelő magatartást tanúsítson. A nagykorú gyermek már kell, hogy rendelkezzen olyan belátással, amellyel magatartásának erkölcsös vagy erkölcstelen voltát, annak következményeit értékelni tudja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.