Rossz időkben jobb takarékoskodni

Pozsony |

<p>A válság idején jobban takarékoskodunk. Bár a környező országokkal egybevetve kisebb megtakarítással rendelkezünk, viszont a lakosság eladósodottsági szintje is alacsonyabb.</p><!-- AddThis Button BEGIN -->
<a class="addthis_button" href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&amp;pub=xa-4af18e613d12bca3">… src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif&quot; width="125" height="16" alt="Bookmark and Share" style="border:0"/></a><script type="text/javascript" src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#pub=xa-4af18e613d12bca3"…;
<!-- AddThis Button END -->

Főleg a hagyományos banki termékekben bízunk, ésvagyonunknagy részét ingatlanban őrizzük – derül ki egy nemzetközi összehasonlító felmérésből.

Érdekes ellentmondásra mutatott rá az UniCredit Bank elemzése. Amíg Szlovákia gazdasága és ezzel párhuzamosan a bérszint növekedett, addig folyamatosan csökkent a lakosság megtakarítási hajlandósága. A válság beköszönte és a stagnáló bérek óta viszont egyre többet teszünk félre: 2008 szeptemberében a háztartások bevételük 6,6%-át takarították meg, 2009 őszén viszont már 7,3%-át – mondta tegnapi előadásában Ján Tóth, a pénzintézet vezető elemzője. Ennek ellenére a visegrádi csoporton belül nálunk a legalacsonyabb a lakossági megtakarítások nagysága: tavaly csupán a bruttó hazai össztermék (GDP) 59%-át érte el, miközben ez a mutató Magyarország és Csehország esetében 72%. Másrészt nálunk a polgárok inkább az ingatlanokban őrzik a vagyonukat, a lakosság közel 70%-a öröklakásban él, míg az Európai Unió átlaga 57% (Csehországban 47%). Öszszességében kevesebb készpénzzel rendelkezünk, mint az uniós átlag, másrészt jóval kevésbé vagyunk eladósodva. Például Nyugat-Európában a háztartások együttes adóssága eléri a GDP 59%-át, nálunk csak 22 százalékon mozog ez a mutató. „Nem szeretjük adósságba verni magunkat. Emellett ódzkodunk az értékpapíroktól, a szokványos banki termékektől eltérő befektetési formáktól. Például az Egyesült Államokban a lakossági megtakarítások csupán 14 százaléka pihen készpénz vagy betétkönyv formájában, nálunk ez az arány eléri a 67%-ot” – mondta Ján Tóth. Ami a gazdasági válság lecsengését illeti, a banki elemző úgy látja, Szlovákia 2011 végére éri el újra a krízis előtti teljesítményét. Ez viszont nem jelenti azt, hogy jövőre visszatérünk a 2008 derekán mért alacsony munkanélküliségi mutatókhoz. „Ha nincs a válság, akkor a gazdaság lendületesen tovább bővült volna, a bekövetkezett törés eredményeként 2011 végén 18 százalékkal maradunk el a korábban jósolt szinttől” – figyelmeztetett a megtorpanásárára. (shz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?