New York. Kofi Annan főtitkár tegnap délután az iraki háborút bíráló szavakkal nyitotta meg az ENSZ-közgyűlés vitáját. Az első felszólalók között volt az amerikai elnök is.
Válaszút előtt az ENSZ
Szaúd-Arábiából közel ötszáz olyan iraki menekült tért tegnap haza a dél-iraki Bászrába, akik 12 évet töltöttek a királyság egyik sivatagi menekülttáborában. Az ENSZ menekültügyi főbiztossága szerint ez volt a 4. hazatérő szaúdi csoport. TASR/AFP-felvételGeorge Bush beszédének lényegét már tegnap ismertették a lapok, hiszen az elnök a Fox News hírtelevíziónak már hétfőn pontról pontra felsorolta, hogy mit kíván majd mondani az ENSZ-ben. Kofi Annan viszont nyomatékosan figyelmeztette a világszervezetet azokra a pusztító következményekre, amelyeket az amerikaiak első csapás doktrínája jelent a nemzetközi biztonságra nézve. Az erőszak BT-hozzájárulás nélküli, megelőző alkalmazása alapvető kihívást jelent azokkal az alapszabályokkal szemben, amelyek a világ békéje és szilárdsága vonatkozásában a világszervezet 58 évvel ezelőtti megalapítása óta általánosan elfogadottnak számítottak – szögezte le Annan. Figyelmeztetett: az, hogy „egyes országok” jogot követelnek maguknak megelőző háború indítására, az erőszak egyoldalú és határtalan kiterjedéséhez vezethet, függetlenül annak jogosságától. „Az ENSZ alapokmányának 51. cikkét, amely az önvédelemhez való jogot szabályozza, eddig általánosan úgy értelmeztük, hogy az államoknak jogszerű háború folytatásához a BT különleges felhatalmazására van szükségük. Most azonban egyesek azt mondják, hogy ez az egyetértés tovább nem tartható” – állapította meg, hozzáfűzve: az ENSZ válaszút elé került. Annan végül síkraszállt az ENSZ alapvető reformjáért, a BT kibővítéséért. (m, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.