Választások rendkívüli intézkedésekkel

Bagdad/Washington. Irakban holnap tartják a választásokat, de a külföldön élő irakiak – összesen tizennégy országban – már tegnap is az urnákhoz járulhattak. ĺgy például az USA-ban, Ausztráliában, az európai országok közül Németországban és Franciaországban.

A felkelők szaporodó támadásai és fenyegetései miatti bizonytalan helyzetben, rendkívüli biztonsági intézkedések közepette tartják holnap Irakban a hármas választásokat: a 275 fős átmeneti parlamentet, a 18 tartományi tanácsot és a kurd autonóm parlament tagjait választják meg. Az átmeneti nemzetgyűlés feladata lesz az új alkotmány megvitatása és elfogadása, valamint az új kormány megválasztása, amely az amerikaiak vezette megszálló hatóság által júniusban hatalomra juttatott kormányzatot váltja majd fel. Az átmeneti nemzetgyűlést a tervek szerint feloszlatják, és az új alkotmánynak megfelelően új parlamentet választanak 2005 végéig.

Már tegnap lezárták az országhatárokat, és a tartományok között sem lehet közlekedni. A bagdadi nemzetközi repülőteret a tervek szerint ma zárják le. Bagdadban ma este 7 órakor életbe lép a kijárási tilalom, reggel 6 óráig tart, majd a szavazás után folytatódik. Ma és holnap a boltok nagy része a felkelők fenyegetései miatt zárva tart. A lakosságon valóságos bevásárlási láz tört ki: mindenből készleteket halmoztak fel a tonhaltól a hajszárítóig. A pékségek előtt tegnap hosszú sorok kígyóztak.

A külföldön élő irakiak közül elsőként az Ausztráliában élők adták le voksaikat, őket követték a többiek. A 14 országban összesen 280 ezer iraki regisztrálta magát. Nekik valamivel könnyebb a dolguk, mint az anyaországban élőknek, akiket a szavazást ellenző szélsőséges csoportok fenyegetnek. Ennek ellenére pl. Ausztráliában csupán az ott élő irakiak 15 százaléka jelezte szavazási szándékát: sokan attól tartanak, hogy ha elmennek, akkor annak Irakban élő rokonaik látják kárát. A szomszédos Iránban több mint hatvanezer iraki vetette magát nyilvántartásba a választásokra, az erre jogosultaknak mintegy a fele. Monica Ellena, a nemzetközi szervezet Iránban szolgálatot teljesítő képviselője szerint a szavazás mindenütt rendben folyt.

Irakban eközben folytatódott az erőszak, a szavazóhelyiségek elleni támadások mellett több robbantásos merényletet is elkövettek, például legalább négy ember meghalt, amikor autóbomba robbant egy bagdadi rendőrőrs közelében. Egy szélsőséges szervezet újra a választások bojkottjára szólított fel. Az Anszár asz-Szunna nevű szunnita csoport újabb támadásokat helyezett kilátásba, és közölte, hogy azok, akik szavaznak, „csak magukat okolhatják”. A lefejezésekről elhíresült, az Abu Muszab az-Zarkávi vezette csoport újabb videofelvételt tett közzé egy gyilkosságról. Az általuk kivégzett férfiről azt állították, hogy Ijád Allávi ideiglenes kormányfő egyik vezető tanácsadója volt. A BBC iraki tudósítója szerint az emberek komolyan veszik a fenyegetéseket. Közben Dél-Irakban – komoly koalíciós katonai védelem alatt – megkezdődött a szavazóurnák kiszállítása.

Az amerikai külügyminisztérium azt a meggyőződését hangoztatta, hogy a nemzetközi közösség elismeri majd az iraki választások törvényességét, bár elzárkózott annak megnevezésétől, hogy a voksolás szabályosságát pontosan milyen szempontból kellene megítélni. Richard Boucher szóvivő kijelentette: az egész világ elismeri majd, hogy a megválasztott személyek élvezik az iraki lakosság támogatását, és erősebb lesz a legitimitásuk bármely előző bagdadi kormányénál.

George Bush a The New York Timesnak adott nyilatkozatában közölte: az amerikai csapatok elhagyják Irakot, ha erre az új iraki vezetés felkéri az Egyesült Államokat. Az elnök közölte, meghallgatta azokat a személyeket, akik felelős posztot tölthetnek majd be a voksolás után. De úgy tűnik neki, az iraki vezetők többségének az a véleménye, hogy a koalíciós csapatokra mindaddig szükség van, amíg az (ellenálló) irakiak harcképesek.

Az iraki kormány őrizetbe vett két terroristát, akik az Irakban dúló terror fő irányítójának, Abu Muszab az-Zarkávinak közvetlen bűntársai – jelentette be tegnap Ijád Allávi ideiglenes kormányának biztonsági minisztere. Kászem Daúd közölte: egyikük Szaláh Szalám Dubaig al-Obeidi, alias Abu Szaif, a vasárnapi választások meghiúsítására törekvő Zarkávi-csoport bagdadi hadműveleteinek felelőse, a másikuk neve Mohammed Jaszin al-Iszávi. Mindketten egyaránt fontos emberei a terroristafőnöknek. (m, t, s, o-o)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?