USA: választási szuperkedd

Washington. Az USA keleti ré-szén található Virginiában rajtolt a „szuperkedd”, amely-nek során tucatnyi amerikai állam választói szavaznak az elnökjelöltet állító országos pártkonvenciók küldötteire.

Washington. Az USA keleti ré-szén található Virginiában rajtolt a „szuperkedd”, amely-nek során tucatnyi amerikai állam választói szavaznak az elnökjelöltet állító országos pártkonvenciók küldötteire. A nagy tét ellenére egyik elnök-jelölt-aspiráns sem tud annyi delegátust szerezni, hogy ezzel biztosnak tudhassa az elnökjelöltséget.

Tegnap 11, más számítás szerint 13 államban választottak. Két államban – Wyomingban és Coloradóban – a republikánusok ugyanis jelölőgyűléseket kezdenek, de azt tegnap még nem fejezték be, eredmény még nem várható. A többi államból is legkorábban ma reggel érkeznek majd az első adatok. A republikánusok 595, míg a demokraták 1015 delegátust választanak meg az előválasztási folyamat legfontosabbnak tartott fordulója során.

A Demokrata Párt két elnökjelölt-aspiránsa közül valamennyi előrejelzés Hillary Clintonnak ad esélyt Bernie Sandersszel szemben, kiváltképpen Clinton szombati dél-karolinai diadalmenete után. A közvélemény-kutatások szerint a tegnap érintett szövetségi államokban Donald Trump üzletember vezeti a republikánus népszerűségi listákat, 40–46%-os arányban. A milliárdos ingatlanfejlesztő vetélytársai, főleg Ted Cruz texasi szenátor és Marco Rubio, Florida szenátora, abban reménykednek, hogy Trump győzelme szoros lesz, és így talán megállítható menetelése az elnökjelöltség felé. A Republikánus Párt vezető politikusai nem szívesen látnák Trumpot a republikánusok elnökjelöltjeként. Ilyen értelemben nyilatkozott a párt országos tanácsának elnöke, Haley Barbour is. A pártvezetés egyébként Jeb Bush visszalépése után többször is nyilvánvalóvá tette, hogy Rubio floridai szenátort tekinti Trump alternatívájának. Egy, a szuperkeddi szavazás reggelén nyilvánosságra hozott CNN-felmérés szerint bármelyik demokrata elnökjelölt legyőzné a novemberi elnökválasztáson Donald Trumpot. A Demokrata Pártban – a Politico lap szerint – egyenesen terv készül a republikánusok mérsékeltnek mondott szavazói megnyerésére. Stan Greenberg közvélemény-kutató és stratéga friss elemzésében arra hívja fel figyelmet, hogy e republikánus szavazók ugyan nem kedvelik a demokrata elnökjelölteket, ám a saját pártjuk politikusai olyan mértékben eltávolítják őket párttól, hogy megnyerhetők lehetnek a Demokrata Párt számára.

Hevesek az érzelmek és felfokozott volt a hangulat az ún. szuperkedd előtt. Virginiában egy fotóriporter tűzött össze a titkosszolgálat egyik ügynökével Donald Trump rendezvényén. A Time magazin egyik fotóriporterét a titkosszolgálat munkatársa teperte le akkor, amikor a Trump ellen tüntetőket fotózta az egyik kampányrendezvényen. A Time magazin közleményben ítélte el az incidenst. Az incidensek és a durva sértegetések egyébként nem ritkák az idei előválasztási kampányban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?