Ha egészségesek vagyunk, a vizeletünk tiszta, aranysárga színű és szagtalan. Egyes változások ártalmatlanok, mások azonban azt jelzik, hogy betegséggel küszködik a szervezetünk.
Gyanús a vizeletünk? Mutatjuk azt a 8 változást, melyek betegséget jeleznek!
Az egészséges ember vizelete 95%-ban vízből áll, a többi a metabolizmus során keletkezett termék, amelyeket a szervezet feleslegesnek vagy károsnak ítélt anyagcsere-termékekből választ ki. Tanácsos odafigyelni a változásokra, melyek akár egészségügyi problémákat jelezhetnek. A gyógyszertárban vásárolható tesztcsíkok is segíthetnek. Ezek azonban nem helyettesítik az urológus szakszerű vizsgálatát!
1. Vér a vizeletben
Ha céklát, áfonyát vagy rebarbarát ettünk, és rózsaszín vagy vörös színű a vizeletünk, nem kell aggódni. A világos vörös szín azonban friss vérzést is jelezhet. Ha vizelés közben fájdalmat, éles vágást vagy égő érzést tapasztalunk, akkor valószínűleg húgyhólyag- vagy húgyúti gyulladásról van szó.
Továbbá, a vizeletben lévő vér vesegyulladásra vagy vesekövekre is utalhat. Egy másik, bár ritkább ok lehet a vese, a húgyutak, a prosztata vagy a húgyhólyag daganatos megbetegedése. Vigyázat! Ha egyik nap még látszódik a vér, a másik nap viszont már nem, az nem jelenti azt, hogy nincs ott. A mikrokristályok jelenlétét laboratóriumi vizsgálattal lehet megerősíteni.
2. Barna elszíneződés
Ne ijedjünk meg, ha a reggeli vizelet sötétebb és sűrűbb! Ez azzal függ össze, hogy az éjszaka folyamán nem pótoljuk a folyadékot, és nem voltunk vécén. A barnás vagy rozsdás-sötét vizelet azonban régebbi vérzést is jelezhet. Húgyhólyag- vagy vesegyulladásról lehet szó. A máj, az epehólyag vagy a hasnyálmirigy funkcionális károsodásának jele is lehet.
3. Intenzív sárga elszíneződés
A vizelet sárga árnyalata mindenkinél egyéni, és függ a vízbevitel mennyiségétől vagy az elfogyasztott ételek típusától is. Az intenzív sárga elszíneződés gyakran előfordul húgyhólyag- és veseproblémák esetén.
4. Habos vizelet
Ne ijedjünk meg, ha a gyors vizeletürítés vagy a fizikai megterhelés, például sportolás közben „habos“ a vizeletünk. Ez csak ideiglenes jelenség, néhány órán belül megszűnik. A rendszeresen habzó vizelet azonban már komoly dolog: fehérjefelesleget jelez. Ezt a működési zavart vesebetegségek és daganatok, cukorbetegség és magas vérnyomás okozhatja.
5. Buborékok
A belekből gázok szivárognak a húgyhólyagba, amelyek között ún. patológiai csőszerű összeköttetés alakul ki. Ez olyan bélbetegségekre utal, mint a Crohn-betegség vagy a fekélyes vastagbélgyulladás.
6. Zavaros vizelet
A feltűnően zavaros vizelet baktériumokat és fehérvérsejteket is tartalmazhat, és húgyúti fertőzésekre, de nemi betegségekre, például gonorrheára is utalhat.
7. Ammónia- vagy rothadó szag
Ha spárgát ettünk, akár csak kis mennyiségben is, kellemetlen szagú lesz a vizelet, ugyanis a spárga aszparaginsavat tartalmaz, amely lebomlásakor a vizeletbe jellegzetesen bűzös szagú anyagok kerülnek. Erősebb, kellemetlen szaga lesz a vizeletnek akkor is, ha B-vitaminokat tartalmazó készítményeket szedünk. Az ammónia- vagy rothadásszagú vizeletet azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, ez ugyanis a húgyutak bakteriális fertőzését jelzi.
8. Gyümölcsös vagy édes szag
Cukorbetegségre utalhat. A szervezet a vizelettel is igyekszik megszabadulni a cukortól.
Mikor nem kell aggódni?
Akkor jó, ha a vizelet tiszta és áttetsző, mint a víz. Ha már tényleg vízszerűnek tűnik, inkább csökkentsük a folyadékbevitelt: vlószínűleg túl sokatt ittunk, ami megterheli a veséket.
(pluska)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.