<p>Putyin a kelet-ukrajnai terrorellenes akció elítélését várja az ENSZ-től, Washington egyetért az ukrán katonai fellépéssel, Merkel felhívta Putyint, hogy megvitassák az ukrajnai helyzetet</p>
Ukrán válság - Összefoglaló a kedd esti eseményekről
Putyin a kelet-ukrajnai terrorellenes akció elítélését várja az ENSZ-től
Az orosz államfő azt várja az ENSZ-től, hogy a világszervezet ítélje el a kijevi hatalom szerinte alkotmányellenes kelet-ukrajnai lépéseit - közölte Vlagyimir Putyin telefonon Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárral kedden.
A Kreml sajtószolgálatának közleménye szerint az orosz államfő kezdeményezte a hívást, amelynek során Putyin "a kijevi hatalom által az ország keleti részében kezdeményezett fegyveres művelet miatt Ukrajnában kiéleződött válsághelyzetet" vitatta meg Ban Ki Munnal. Az orosz elnök egyebek között azt hangsúlyozta, hogy Moszkva az ENSZ-től és a nemzetközi közösségtől is azt várja el, hogy "határozottan ítélje el ezeket az alkotmányellenes cselekedeteket".
A RIA Novosztyi orosz hírügynökség a helyi oroszbarát önvédelmi erők közlésére hivatkozva jelentette, hogy az ukrán hadsereg megrohamozta a kelet-ukrajnai Kramatorszk katonai repülőterét és a kitört lövöldözésben négy ember vesztette életét. Kijevben később megerősítették, hogy folyamatban van az ukrán fegyveres erők különleges művelete az Olekszandr Turcsinov ügyvivő államfő által meghirdetett terrorellenes intézkedések keretében". Az ukrán belügyi csapatok behatoltak Szlovjanszk városába is, ahol az utóbbi napokban több épületet oroszbarát erők foglaltak el.
Kijev és a nyugati államok vádjaira reagálva az orosz külügyminisztérium keddi közleményében elfogadhatatlannak tartotta az utalásokat arra, hogy Oroszország érintett lenne a kelet-ukrajnai fegyveres szembenállásban. Vlagyimir Putyin államfő szóvivője pedig abszurdnak nevezte az állítást, hogy orosz katonai egységek tartózkodnának Kelet-Ukrajnában. Dmitrij Peszkov szerint a nyugati kormányok szándékosan figyelmen kívül hagyják az orosz vezetés ezzel kapcsolatos nyilatkozatait.
A Kreml befolyásos tisztviselője arról is beszélt, hogy "nagyon sok orosz állampolgár sokkal intenzívebb orosz beavatkozást sürget az ukrajnai válságba". Peszkov hangoztatta, hogy "ez az állampolgárok véleménye". A szóvivő a Vlagyimir Putyin orosz államfőhöz beérkező kérdésekre hivatkozott. Az elnök csütörtökön a "Közvetlen kapcsolat" című élő televíziós műsorban válaszol majd a lakosság és a stúdióba meghívottak kérdéseire.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"144879","attributes":{"alt":"","class":"media-image attr__author__(TASR/AP-felvétel)","height":"316","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]
Washington egyetért az ukrán katonai fellépéssel
Az Egyesült Államok szerint indokolt a rendet és a törvényességet fenyegető Oroszország-barát szakadárok ellen Kelet-Ukrajnában elindított ukrán katonai akció - jelentette ki kedden Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője.
Carney szerint ez a fellépés nem a kívánt megoldás, de szavai szerint az ukrán kormánynak válaszolnia kellett a "tarthatatlan" helyzetre. A szóvivő úgy nyilatkozott, hogy az ukrán kormány fokozatosan és felelősségteljesen szándékozik végrehajtani a többségében orosz ajkúak lakta Kelet-Ukrajnában. Jay Carney kijelentette: Washington komolyan mérlegeli, hogy újabb szankciókat hozzon Moszkva ellen, ugyanakkor nem tervezi, hogy fegyvert szállítson Ukrajnának. Az amerikai külügyminisztérium közlése szerint a gazdasági büntetőintézkedések elrendelése nem valószínű a csütörtökre tervezett genfi ukrán-orosz-amerikai-EU diplomáciai egyeztetés előtt. Ezeken az Egyesült Államok továbbra is részt kíván venni és meg akarja vizsgálni, hogy van-e lehetőség a diplomáciai megoldásra.
Az amerikai elnöki hivatal szóvivője szerint megszűntetné a feszültséget, ha Oroszország visszavonná erőit az ukrán határ mellől, beszüntetné a szakadárok támogatását és tárgyalásokba bocsátkozna. "Az ukrán kormány felelőssége, hogy biztosítsa a rendet és a törvényességet és ezek a provokációk Kelet-Ukrajnában olyan helyzetet teremtenek, amelyben a kormánynak válaszolnia kell" - hangoztatta Carney.
Merkel felhívta Putyint, hogy megvitassák az ukrajnai helyzetet
Angela Merkel német kancellár kedden felhívta Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy megvitassák az Ukrajnában kialakult helyzetet. A két fél a hivatalos közlések szerint egyaránt nagy jelentőséget tulajdonított az ukrán válságról csütörtökre tervezett négyoldalú tárgyalásoknak.
A felek "hangot adtak annak a reményüknek, hogy a genfi találkozón sikerül olyan, egyértelmű jelzést adni, amely hozzájárulhat a helyzet békés mederbe tereléséhez" - közölte a telefonos megbeszélésről az éjjel a Kreml sajtószolgálata.
Az orosz államfő állítólag megjegyezte, hogy az ukrajnai konfliktus "gyors eszkalációja lényegében a polgárháború szélére sodorja az országot". Putyin emellett figyelmeztetett az ukrán gazdaság stabilizációjának és az Európába irányuló orosz földgázszállítások biztosításának fontosságára, amire néhány napja levélben is felhívta több európai ország vezetőjének figyelmét.
A német kormány közlése szerint Merkel "részletesen megvitatta" Putyinnal az ukrán helyzetet, "beszélgetésük pedig főleg arra irányult, hogy előkészítsék az amerikai, orosz és ukrán külügyminiszter, illetve az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője részvételével április 17-re tervezett genfi találkozót. A német kormány helyettes szóvivőjének szavai szerint a megbeszélést a felek "az események értékelésének minden különbsége ellenére" lefolytatták.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"144880","attributes":{"alt":"","class":"media-image attr__author__(TASR/AP-felvétel)","height":"320","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]
A Moszkva elleni újabb amerikai szankciók befolyásos embereket és cégeket vehetnek célba
Oroszország Ukrajnával szembeni fellépése miatt az Egyesült Államok újabb, Moszkva elleni szankciók bevezetését mérlegeli, amelyek befolyásos személyeket vagy cégeket érinthetnek az energetikai, a pénzügyi vagy a bányászati szektorban - jelentette ki kedden Jen Psaki, az amerikai külügyminisztérium szóvivője.
Kétségét fejezte ki ugyanakkor azzal kapcsolatban, hogy ezeket a gazdasági büntetőintézkedéseket még a tervezett csütörtöki genfi ukrán-orosz-amerikai-EU diplomáciai egyeztetés előtt kihirdeti-e az amerikai kormány. Amerikai diplomaták szerint ugyanakkor a szankciók egyelőre nem irányulnak majd egész gazdasági ágazatok ellen, mert ezzel a nyugat-európai szövetségesek - elsősorban Németország - nem értenek egyet.
Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője kedden szintén megerősítette: Washington komolyan mérlegeli, hogy újabb szankciókat hozzon Moszkva ellen, azt ugyanakkor nem tervezi, hogy fegyvert szállítson Ukrajnának. Carney hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok szerint indokolt az az ukrán katonai akció, amelyet Kijev a rendet és a törvényességet fenyegető Oroszország-barát szakadárok ellen Kelet-Ukrajnában kedden elindított. Méltatta az ukrán kormány eddig tanúsított visszafogottságát.
A szóvivő kijelentette: Washington arra figyelmeztette az ukrán kormányt, hogy óvatosan, fokozatosan és felelősségteljesen folytatassa le a szakadár fegyveresek elleni katonai műveletet a többségében oroszajkúak lakta Kelet-Ukrajnában. Rámutatott, hogy ezeknek a félkatonai egységeknek nehézfegyvereik is lehetnek. Carney azt is hangsúlyozta, hogy megszűntetné a feszültséget, ha Oroszország visszavonná erőit az ukrán határ mellől, beszüntetné a szakadárok támogatását és tárgyalásokba bocsátkozna.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.