Ukrajna a hadiállapot bevezetésével összhangban megtiltotta a belépést területére minden orosz állampolgárságú férfinak 16 és 60 éves kor között - közölte pénteken Petro Cihikal, az ukrán határőrszolgálat vezetője.
Ukrajna megtiltotta a beutazást minden orosz állampolgárságú férfinak
A tisztségviselő az ország védelmi képességeinek erősítéséről - Petro Porosenko elnök részvételével - folytatott értekezleten beszélt erről. Hozzátette, hogy ukrán állampolgárok beutazását Ukrajnába nem korlátozzák semmilyen formában.
Cihikal szavai szerint beengedik viszont az országba azokat az orosz férfiakat, akik humanitárius céllal kívánnak beutazni, például temetésre mennek Ukrajnába.
Elmondta, hogy a kelet-ukrajnai hadműveleti övezetben megerősítették a határvédelmet, fokozták a járőrözést nemcsak az ellenőrzött szakaszon, de a zöldhatárszakaszokon is, valamint a rendőrséggel együttműködve a meglévők mellett még további útellenőrző posztokat állítottak fel a járművek átvizsgálására.
A hadiállapot - amely Ukrajnában a rendkívüli állapot egy formája - az ország tíz megyéjére terjed ki. Szerdán lépett életbe, és december 26-ig tart.
Az összes ukrán tengerészt átszállították Moszkvába
Moszkvai fogdába szállították a kercsi incidens után letartóztatott 24 ukrán tengerészt, akit két hónapos előzetes letartóztatásba helyezett a szimferopoli és kercsi bíróság - közölte pénteken Ljudmila Lubina krími ombudsman.
"Az összes tengerészt átszállították Moszkvába. Egyetlen tengerész sem maradt a szimferopoli fogdában" - közölte Lubina a TASZSZ hírügynökséggel.
Korábban a TASZSZ az ombudsmanra hivatkozva azt írta, hogy a parancsnoki állományú tengerészeket szállítják át Moszkvába, de az újabb hírben már az összes tengerészről van szó.
Lubina szerint nagyszámú csoport alakult moszkvai és krími nyomozókból, amely foglalkozik majd az ügyükkel. Hozzátette, hogy az ombudsmani hivatalához nem érkezett panasz a letartóztatottaktól.
November 25-én a Kercsi-szoros közelében, a Krím partjaitól 13-14 tengeri mérföldre az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) határőrhajói tüzet nyitottak három kisebb ukrán hadihajóra, elfoglalták, majd Kercs kikötőjébe vontatták őket. A fedélzetükön tartózkodó 24 ukrán állampolgárt - moszkvai közlés szerint matrózokat, tengerésztiszteket és az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) embereit - őrizetbe vették, majd egy szimferopoli kerületi és a kercsi városi bíróság döntése alapján két hónapos előzetes letartóztatásba helyezték az orosz határ megsértésének gyanújával.
Kijev és Moszkva között vita van arról, hogyan történt a kercsi incidens. Kijev álláspontja szerint az ukrán hajók előre jelezték áthaladási szándékukat a Kercsi-szoroson, de nem kaptak választ, ezért az orosz hajók indokolatlanul nyitottak rájuk tüzet, megsértették az ENSZ tengerjogi egyezményét, valamint az Azovi-tenger és a Kercsi-szoros használatáról szóló orosz-ukrán megállapodást is. Moszkva ellenben az ukrán felet tette felelőssé, azt állítja, hogy az ukrán hadiflotta járművei megsértették Oroszország területi vizeit, és az irányváltoztatást sürgető felszólításokra és a figyelmeztető lövésekre sem reagálva a Kercsi-szoros felé haladtak, amelyen az áthajózást az orosz fél engedélyhez köti. Az FSZB azt állította, hogy az ukrán hajók irányították elsőként ágyúikat az orosz parti őrség járműveire.
A történtek miatt Petro Porosenko ukrán államfő 30 napra hadiállapotot - az ukrán jog szerint a rendkívüli állapot egyik fajtáját - vezette be Ukrajnában. A nyugati országok zöme agresszióval és a nemzetközi jog megsértésével vádolta Oroszországot, önmérsékletre intette mindkét országot, és követelte az ukrán tengerészek elengedését.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.