Újra megvizsgálhatják Varsót

Brüsszel/Varsó. Az Európai Bizottság (EB) már nem készít több jelentést az Európai Unióhoz májusban csatlakozó tíz ország felkészülésének előrehaladásáról, közölte Günter Verheugen bővítési biztos szóvivője, lapértesülések szerint viszont még egy értékelő jelentés készül, méghozzá Lengyelországról.

Brüsszel/Varsó. Az Európai Bizottság (EB) már nem készít több jelentést az Európai Unióhoz májusban csatlakozó tíz ország felkészülésének előrehaladásáról, közölte Günter Verheugen bővítési biztos szóvivője, lapértesülések szerint viszont még egy értékelő jelentés készül, méghozzá Lengyelországról.

A legnagyobb példányszámú lengyel napilap, a Gazeta Wyborcza tegnap saját értesüléseire hivatkozva azt írta, alighanem néhány gyanakvó EU-tagállam, köztük Hollandia nyomására az EB még egyszer értékelni fogja a lengyel előkészületekben történt előrehaladást (vagy annak hiányát).

A lengyel tárgyalóküldöttség egy meg nem nevezett tagja azt mondta a lapnak, hogy a jelentés február közepére készül el. Január 30-ig Lengyelországnak tájékoztatnia kell az uniót arról, hogy milyen haladást ért el tavaly ősz óta az Európai Bizottság által bírált kilenc területen, köztük a mezőgazdaságban, az állategészségügy terén, a szociálpolitikában, a halászatban és a munkaerő áramlásában.

Ha kiderülne, hogy valamelyik fenti területen nem történt előrelépés, a bizottság zöld jelzést adhat a végső intézkedés, vagyis a védelmi záradék életbe léptetéséhez. Ez kizárná az adott területet a közös uniós politikákból vagy az uniós piacról. Ha például az állategészségügy területén léptetnék életbe a védzáradékot, a lengyel agrártermékek nem juthatnának be az uniós piacra.

A tavaly novemberi országjelentésekben Lengyelország kapta a legtöbb figyelmeztetést az előkészületekben tapasztalható késedelem miatt. Máltát 6, Lettországot 5, Szlovákiát és Magyarországot 4-4, Csehországot, Ciprust és Észtországot 3-3, Litvániát 2, Szlovéniát pedig csak egy területen bírálta az Európai Bizottság.

Jean-Christophe Filori, Verheugen szóvivője szintén tegnap jelentette be, hogy a csatlakozók esetében tavaly lezárult az éves országjelentések sorozata, csak a három tagjelölt (Bulgária, Románia és Törökország) esetében folytatja az eddigi gyakorlatot a bizottság. A november 5-én közzétett elemzések forma szerint már nem is ország-, hanem megfigyelési jelentések voltak. Az előző évek hasonló dokumentumaitól eltérően már nem igyekeztek átfogó képet adni a csatlakozó országok gazdasági, politikai és társadalmi helyzetéről, csak a felkészülésükben mutatkozó elmaradásokat és a taggá válásig hátralévő feladatokat részletezték.

A csatlakozó országok megfigyelésének folyamata azonban nem ért véget. A bizottság a legutóbbi jelentések közzététele óta is rendszeres párbeszédet folytat velük a problémákról és a meghozandó intézkedésekről, februárban pedig ennek alapján szóbeli jelentést tesz a tanács bővítési munkacsoportjának – közölte Jean-Christophe Filori. (mti, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?