Új típusú együttműködés nyolc rábaközi és csallóközi település között

Kapuvár |

<p>Kapuvár és a Nagymegyer kezdeményezésére nyolc rábaközi és csallóközi település a régió fejlesztését és a társadalmi kohézió erősítését szeretné elérni az együttműködés új típusú formájának, az úgynevezett csoportosulásnak a létrehozásával.</p>

A Pro Comitatu Korlátolt Felelősségű Európai Együttműködési Csoportosulás alapító egyezményét kedden írják alá a résztvevők Kapuváron - közölte Hutflesz Mihály vezető szakértő hétfőn az MTI-vel.
Ismertetése szerint az Európai Területi Együttműködési Csoportosulás (EGTC) olyan újszerű autonóm, önrendelkezési szerveződés, amely a résztvevők együttműködésének intézményes keretet biztosít.
A Nyugat-Dunántúlon ez az első ilyen jellegű kezdeményezés, amely a kölcsönös előnyök kiaknázásával szándékozik a térségi kiegyenlítődést erősíteni a magyar-szlovák határ régióban. Az alapító települések - Kapuvár és Nagymegyer mellett a rábaközi Beled, Bősárkány és Szany, továbbá a csallóközi Dunaszerdahely (Dunajská Streda), Ekecs (Okoc) és Bős (Gabcikovo) stratégiai célja a helyi gazdaság fejlesztése, a foglalkoztatás bővítése és a társadalmi kohézió erősítése az érintett térségben, ahol közel 60 ezer ember él.
A csoportosulás tervezett tevékenységével a területfejlesztést, a természet védelmét, az emberi erőforrás-fejlesztést és az identitástudat erősítését kívánja szolgálni. A nonprofit közhasznú szervezettől az alapítók azt várják, hogy céljaikat hatékonyabban tudják érvényesíteni és a nemzetközi pályázatokon eredményesebben tudjanak szerepelni.
A működés megindításának kiadásait a csoportosulás tagjainak befizetései fedezik. Az együttműködési szándékot deklaráló egyezmény aláírását követő első közgyűlésen megalkotják az alapszabályt és megválasztják a tisztségviselőket - mondta Hutflesz Mihály.
A határtérségek együttműködésének fejlesztése az Európai Unió kezdettől vállalt prioritása. Az Európai Területi Együttműködési Csoportosulás jogi hátterét Európai Közösségi (EK) rendelet szabályozza. A rendeletet törvények formájában Magyarország és Szlovákia is beépítette saját törvényhozásába a EK szabályainak megfelelően. Ez a jogszabályi környezet teszi lehetővé a jogi személyiséggel felruházott új típusú szerveződések létrehozását a települések együttműködésére alapozva - ismertette a kezdeményezés jogi hátterét a vezető szakértő.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?