Új német kormány

Berlin. Az Új Nemzeti Galéria épületében a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) és a Szövetség 90/Zöldek (Zöldek) csúcsképviselői tegnap aláírták koalíciós megállapodásukat. Ez azt jelenti, hogy előreláthatólag újabb négy évig a piros–zöld koalíció irányítja Németországot.

A Joschka Fischer (baloldalt) vezette zöldek és Gerhard Schröder (jobboldalt) szociáldemokratái tegnap aláírták a koalíciós szerződéstČTK/AP-felvételA szeptemberi választásokat a koalíció igen szoros küzdelemben nyerte meg a keresztény uniópártok (CDU/CSU) előtt. A Zöldek eddigi legjobb eredményüket érték el országos parlamenti választáson, ők hozták vissza a nagyobbik SPD-t a kormányhatalomba. A 88 oldalas koalíciós megállapodásban külön fejezetet szentelnek a transzatlanti kapcsolatoknak: az USA-t Németország legfontosabb Európán kívüli partnerének nevezik, az európai integráció mellett másik pillérnek, amelyre Németország szabadsága és demokráciája épül. Az Egyesült Államokhoz fűződő szoros baráti viszony a német külpolitika elengedhetetlenül fontos, állandó tényezője. A német külpolitika további alapvetői céljai közé sorolják az igazságos globalizációt és a terrorizmus elleni harcot is. Hangsúlyt kívánnak helyezni a regionális konfliktusok megoldására, s az EU bővítése szempontjából a német–francia együttműködésnek központi szerepet szánnak. A szociáldemokraták és a zöldek elkötelezik magukat az euróövezetre vonatkozó stabilitási paktum mellett, ám Joschka Fischer külügyminiszter az aláírási ceremónián is jelezte, hogy kínálkoznak lehetőségek a rugalmasságra. Egyes kommentátorok szerint Németország már csatlakozott is Franciaországhoz és Olaszországhoz a paktum, a maastrichti kritériumok lazításában. Ezek egyike szerint az államháztartási deficitnek évente nem szabad meghaladnia a GDP három százalékát.

Nem jeleztek változást a kulcsminisztériumok élén. Külügyminiszter és alkancellár marad Joschka Fischer (Zöldek), belügyminiszter Otto Schily (SPD), pénzügyminiszter Hans Eichel (SPD), védelmi miniszter Peter Struck (SPD), a gazdasági és a munkaügyi minisztérium összevonásából keletkező tárca élére Wolfgang Clement (SPD) kerül. A Zöldek továbbra is három tárcát birtokolnak: a külügyön kívül a környezetvédelmit (Jürgen Trittin), valamint a fogyasztóvédelemmel, az élelmezéssel és a mezőgazdasággal foglalkozó tárcát (Renate Künast). Változatlan az oktatási és kutatásügyi miniszternek, valamint a fejlesztési segélyek miniszterének a személye: Edelgard Bulmahn és Heidemarie Wieczorek-Zeul (mindketten SPD). A tárgyalásokon megállapodtak abban is, hogy a legrégebbi német atomerőművet, az obrigheimit 2005-ig hagyják működni, ezt az egyezséget azonban nem vették be a koalíciós szerződésbe.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?