Új képviselők, szenátorok, kormányzók

Washington. Az új amerikai elnök mozgásterét jelentős részben meghatározhatja, hogy az egyidejűleg megrendezett kongresszusi választásokon a Demokrata Párt vagy a Republikánus Párt szerez-e többséget a törvényhozás két házában.

Az amerikaiak tegnap az elnök mellett megválasztották a teljes képviselőházat és a 100 tagú szenátus 34 tagját. A 435 fős képviselőház tagjait két évre, a 100 tagú szenátus tagjait pedig hat évre választják. Szenátusi választásokat kétévente tartanak és a mandátumok egyharmadáról döntenek. George Bush jelentős akadályokba ütközhet, ha újraválasztják, de pártja elveszíti kongresszusi többségét, mint ahogy John Kerry demokrata párti elnökjelöltnek is üröm vegyül az örömébe, ha republikánus párti többségű törvényhozással kell küszködnie.

A felmérések a republikánusok enyhe előnyét mutatják ki, vagyis Bush pártja feltehetően megőrzi, talán még egy kicsit meg is toldja többségét. A törvényhozási választások első számú tétje a szenátus, ahol a mostani kormánypárt a sebezhetőbb hajszálvékony többsége miatt. A felsőházban 51 szenátora van, míg a Demokrata Pártnak 48, egy szenátor pedig független, bár rendszeresen az ellenzékkel szavaz. Kerry pártjának a dolgát nehezíti, hogy meg kell védeni öt visszavonuló szenátorának a mandátumát is olyan déli államokban (Georgia, Florida és Louisiana, Észak- és Dél-Carolina), ahol 2000-ben Bush győzött az elnökválasztáson. A Demokrata Párt ugyanakkor Oklahomában, Alaszkában, Coloradóban és másutt erős jelöltekkel mandátumokat hódíthat el.

Coloradóban a republikánus Peter Coors sörgyáros küzd meg az állam hispán (spanyol ajkú latin-amerikai) főügyészével, Ken Salazarral a törvényhozás egyetlen indián tagja, a visszavonuló Ben Nighthorse Campbell mandátumáért. A legádázabb küzdelem Dél-Dakotában várható, ahol a demokraták szenátusi frakcióvezetőjét próbálják kilökni a nyeregből. Illinois egyik megüresedett szenátusi mandátumáért két afroamerikai küzd meg: a demokraták feljövőben lévő csillaga, Barack Obama, aki egy kansasi fehér tanárnő és egy kenyai orvos fia, republikánus ellenfele, Alan Keyes egy konzervatív rádióműsor vezetője. Barack volt a Demokrata Párt nyári jelöltállító kongresszusának fő szónoka. Floridában a demokrata párti elnökjelöltségre hiába pályázó, most visszavonuló Bob Graham helyéért pártbeli társa, Betty Castor és Bush elnök személyes kiválasztottja, a kubai Mel Martinez csap össze. Ha Kerry győz, az ő szenátusi mandátumáról rendkívüli választáson döntenek. Massachusetts összes szenátora és képviselője demokrata párti. Észak-Carolinában John Edwards demokrata párti alelnökjelölt 1998-ban szerzett és most lejárt mandátuma a tét.

A 435 tagú képviselőházban a republikánusok szeretnék megerősítené 22 fős többségüket, a Demokrata Párt viszont szeretné visszahódítani az ellenőrzést az alsóház felett, amelyet 10 évvel ezelőtt veszített el. Megfigyelők szerint erre elenyésző az esélye. A képviselők mintegy 95 százalékát általában újra megválasztják. Az idén 34 képviselő nem indult újabb mandátumért.

A választókerületeknek a népszámlálások után végzett újrarajzolása a fő oka annak, hogy a sűrű, kétévenkénti választás ellenére a képviselőház nem olyan, mint a forgóajtó, ahol állandóan jönnek-mennek, új arcok jelennek meg. A politikai rokonszenv területi eloszlásának az ismeretében a választókerületek határait komputerrel úgy húzzák meg, hogy többségeket kanyarítva minél több bebetonozott mandátumot biztosítsanak a két pártnak hoci-nesze alapon. Az elemzések szerint mindössze 35 mandátumért lesz valódi verseny. 1994-ben, amikor a Demokrata Párt elvesztette fél évszázados képviselőházi többségét, még 108 mandátum volt a tét. A képviselőház összetétele, a szenátori helyek egyharmada mellett tegnap 11 állam kormányzói tisztségéről is döntöttek. Ráadásul a választásokkal egybekötve sok államban tartanak népszavazást – félszáznál is többet – a legkülönfélébb témákban. Dél-Carolinában a választók érvényteleníthetik azt a rendelkezést, amely szerint szeszes italt tilos 1-2 deciliteres kiszerelésben árusítani. Alaszkában arról határoznak, hogy a medvevadászok használhatnak-e csalétket. Kalifornia állam 3 milliárd dollárt fordíthat őssejtkutatásra, ha ezt a választók jóváhagyják. Coloradóban arról rendeznek referendumot, marad-e a többségi elv, vagy az arányos választás szerint osszák el az állam elektorait. Az utóbbi rendszer, ha megszavazzák, a mostani elnökválasztásra is érvényes. Tizenegy államban arról is döntenek, hogy az állam alkotmányában rögzítsék-e az egyneműek házasságának a tilalmát, pontosabban a házasság férfi és nő frigyeként való meghatározását.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?