Budapest. A Magyar Nemzet először egy publicisztikában jelentette meg állítását, hogy Medgyessy Péter a BM szigorúan titkos állományának (SZT) tagja volt. Tegnap pedig már címoldalon közölt egy dokumentumot, amely 1978-ban keletkezett. Ezen az áll, hogy Benkei András belügyminiszter a D-209-es számon nyilvántartott elvtársat főhadnaggyá nevezi ki.
Ügynökvád Medgyessy Péter ellen
A dokumentumon nem szerepel a jelenlegi kormányfő neve, a D-209 szám mellett viszont érdekes módon ott áll a születési ideje és az anyja neve, amiből viszont könnyen következtethetett akárki a személyazonosságára. A kinevezés a BM III/II-7. osztálynak állományába szól. Ez a szervezet a kémelhárítás szervezetén belül a nemzetközi együttműködés területén végzett elhárítást, azaz a Magyarországra érkező, diplomáciai vagy üzleti tevékenységgel álcázott kémek leleplezése volt a feladata. A dokumentum szerint a D-209-es tiszt munkaviszonyának kezdete 1961. Az ügynökbírák által végzett átvilágítás alapján ez a tevékenység nem jelentett érintetteséget. A politikai megfigyelés, a klasszikus ügynöki, besúgói tevékenység ugyanis a BM III/III-as osztályához tartozott. Ez volt az egyetlen részleg, amely jogutód nélkül szűnt meg. A III/II. feladata, a kémelhárítás jelenleg a Nemzetbiztonsági Hivatal fő tevékenységei közé tartozik. Több parlamenti képviselő, köztük az SZDSZ-es Kőszeg Ferenc azonban azért javasolta – eredménytelenül – éveken át az átvilágítás kiterjesztését az összes III-as főcsoportfőnökség alá tartozó tisztre, mert a feladatok és a személyi állomány erősen összemosódott.
„Soha nem voltam ügynök” – jelentette ki Medgyessy tegnap a parlamentben, napirend előtti felszólalásában. „Arról szól a cikk, hogy megpróbáljanak befeketíteni politikusokat annak érdekében, hogy ne arról essen szó, ami valójában az országot érdekli, hanem ami néhány embert nagyon érdekel.” Hangsúlyozta: az átvilágító bírák megállapították, hogy nem volt ügynök, amit az ellenzék is pontosan tud. Leszögezte, hogy a múltban soha nem tett olyat, ami miatt szégyenkeznivalója lenne. Kitért arra, hogy a pénzügyminisztériumban, a nemzetközi főosztályon az államtitkok védelme érdekében minden alkalommal megtette azokat a lépéseket, amelyek „abból a feladatból szükségképpen adódtak”. „Ez azt szolgálta, Magyarország ne kerüljön olyan helyzetbe, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) való csatlakozás másodszorra se sikerüljön.” Emlékeztetett arra, hogy a Magyar Hírlap című napilapnak adott korábbi interjújában mindezeket már közzétette. Medgyessy azt mondta, azért adta felszólalásának címéül a nyugalom kifejezést, hogy „az ellenzék mögött megtalálható sajtót” arra kérje: nyugodjon bele abba, hogy a választók akaratából a választást a volt kormánypártok elvesztették. Az ország most normális mederben éli életét, a száznapos programot a kormány következetesen valósítja meg. Hangsúlyozta: a kormány megteszi azokat a lépéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy törlesszék a mulasztásokat, amelyek az elmúlt években – főként az elmúlt négy évben – összegyűltek.
Pokorni Zoltán, a Fidesz frakcióvezetője szerint Medgyessy Péter „személyes, morális válsága a Magyar Köztársaság eddigi történetének legfontosabb alkotmányos válságát jelentheti”, ha a miniszterelnök nem tisztázza: a politikai rendőrség szigorúan titkos tisztje volt-e. Lendvai Ildikó úgy fogalmazott: időről-időre felhangzik a „rágalomária”, ha valamiről el kell terelni a figyelmet. A szocialista frakcióvezető véleménye szerint nehéz szembenézni azzal, hogy többmillió embernek jelentenek jót a száznapos program intézkedései. Balsai István, az MDF frakcióvezetője azt mondta: Medgyessy Péter nem indokolhatja a dokumentum létét a Nemzetközi Valutaalaphoz való csatlakozás előkészítésével, mivel már 1961-től állományban volt. Kuncze Gábor, az SZDSZ képviselőcsoportjának vezetője kijelentette: a teljes III-as főcsoportfőnökség összes ügyével úgy kellene foglalkozni, hogy a közvélemény is lásson tisztán az 1990 előtti időszakot illetően, és az érintetteknek is legyen lehetőségük arra, hogy kifejthessék, milyen érdekek fűződtek tevékenységük elvégzéséhez. „Ha ez nem történik meg, akkor az ügy ócska, pitiáner politikai támadás” – tette hozzá. (Origo, MTI)
A legtehetősebb kormányfő
Budapest. Kétszázmillió forintos vagyonával Medgyessy Péter a leggazdagabb miniszterelnök a rendszerváltás óta – ez derül ki a hétfőn nyilvánosságra hozott képviselői vagyonnyilatkozatokból. A kormányfőnek jelenleg semmiféle gazdasági érdekeltsége nincs. Elődje, Orbán Viktor a belvárosi lakása árából és húszmilliós hitelből budai társasházba költözött családjával. Orbán közzétette felesége vagyonadatait is: a korábbi Tokaj-vidéki szőlőbirtokot kiegészítették tavaly mintegy ötven hektár mezőgazdasági területtel Felcsút határában. A mostani bevallások tanúsága szerint a leggazdagabb honatya Zwack Péter. (nsz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.