<p>Továbbra is nagyban eltér a német és az amerikai kormány felfogása a hírszerző szolgálatok munkájáról és a személyes adatok titkosszolgálati kezeléséről - mondta szerdán Berlinben a német kormányszóvivő, miután Angela Merkel kancellár és Barack Obama amerikai elnök hetekig tartó szünet után ismét telefonon beszélt egymással.</p>
Továbbra is nagy a nézeteltérés Berlin és Washington között
A két politikus kedden, a német-amerikai kormányzati viszonyt megterhelő újabb kémbotrányok július eleji kirobbanása óta először lépett kapcsolatba egymással. Steffen Seibert német kormányszóvivő beszámolója szerint az álláspontok nemigen közeledtek.
Az ügyet "nem lehet néhány beszélgetéssel elintézni, de csak a párbeszéd útján lehet rendezni", ezért a felek továbbra is beszélnek majd egymással - mondta a kormányszóvivő, hozzátéve, hogy a megfigyelési és kémügyekkel terhelt viszony javítása hosszú folyamat lehet.
A berlini vezetés számára "világos, hogy a meggyőzés és a kölcsönös közeledés szakasza biztosan nem lesz rövid", de a folyamat révén az amerikaiak "árnyaltabb képet alkothatnak a német közvélemény és a politika hangulatáról" - mondta Steffen Seibert.
A megbeszélés bizalmas jellegére hivatkozva részleteket nem közölt, és azt sem mondta meg, hogy melyik fél volt a kezdeményező. Ugyanakkor kiemelte, hogy amíg jelentős a hírszerző szolgálatok feladatáról és tevékenységéről vallott nézetek közötti eltérés, addig "természetesen nem beszélhetünk súrlódásmentes együttműködéséről".
A német hatóságok július elején meggyanúsították a védelmi minisztérium egy alkalmazottját és a szövetségi hírszerző szolgálat (BND) egy munkatársát azzal, hogy az amerikai Központi Hírszerző Ügynökségnek (CIA) dolgoznak.
A Bild am Sonntag című vasárnapi lap a legutóbbi számában azt írta, hogy a CIA tucatnál is több további ügynököt irányít a német kormányzatban, egyebek mellett a gazdasági minisztériumban és a nemzetközi fejlesztési együttműködést irányító tárcánál. A törvényhozás alsóházának (Bundestag) belügyi bizottsága kedden zárt, rendkívüli ülésen hallgatta meg az ügyekről a hírszerző szolgálatok vezetőit és kormányzati illetékeseket, akik ellenzéki képviselők beszámolói szerint nem erősítették meg az újabb kémekről szóló sajtóhíreket, de nem is tudták cáfolni azokat.
A német-amerikai viszonyt hónapok óta megterheli az informatikai hírszerzésre szakosodott amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) Németországban végzett titkos adatgyűjtési, lehallgatási tevékenységének lelepleződése, és az újabb botrányok miatt a kormány távozásra szólította fel az amerikai hírszerző szolgálatok Berlinbe delegált vezető képviselőjét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.