Tony Blair kutyaszorítóban

London/Bagdad.

London/Bagdad. A feszültség drámai szintre hágott Londonban azzal, hogy Kenneth Bigley, akit a héten lefejezett két amerikaival együtt raboltak el Irakban, egy videofelvételen, amelyet a brit tévékben is bemutattak, személyesen könyörgött Tony Blair brit miniszterelnöknek: segítsen élete megmentésében, mert még szeretné látni családját.

Kenneth Bigleyt az Abu Muszab az-Zarkávi vezette at-Tauhíd val-Dzsihád (Egyistenhit és Szent Háború) terrorcsoport hurcolta el, amely a női őrizetesek szabadon engedését követeli. Az iraki kormány tájékoztatási minisztere azonban tegnap a BBC-nek azt mondta: az iraki kormány nem tervezi az őrizetében lévő két női fogoly szabadon engedését. Ezzel nyíltan ellentmondott az iraki igazságügy-miniszter előző napi nyilatkozatának, amely utalt arra, hogy legalább az egyik foglyot elengedik; ami komoly reményeket keltett Bigley családjában. A tájékoztatási miniszter azonban leszögezte: a kormány nem enged a terroristáknak. Korábban olyan hírek terjedtek el Londonban, hogy az amerikaiak nem járulnak hozzá a foglyok szabadon engedéséhez, de az iraki miniszter tegnap azt mondta: a bagdadi kormány dönt női foglyok sorsáról. Egyikük Rahib Taha, aki annak idején Nagy-Britanniában tanult, és az iraki biológiai fegyverprogram vezetője volt. Róla Hosjar Zebari iraki külügyminiszter azt mondta, nagyon értékes fogoly, akit nem lehet szélnek ereszteni. A New York-ban tartózkodó Jack Straw brit külügyminiszter is azt mondta a BBC-nek, jóllehet a brit kormány megérti Bigley családjának kínjait – ezt ő személyesen közölte is a hozzátartozókkal –, de „ha most egyezkedni kezdünk a terroristákkal, azzal nagyon sok ember életét tesszük kockára Irakban és az egész világon”.

A brit túsz fia, a 33 éves Craig Bigley tegnap a család nevében, tévényilatkozatban fordult egyenesen az emberrablókhoz, kegyelmet kérve apjának, azzal az érvvel: a túszejtők már eddig is bebizonyították a világnak elszántságukat.

Megfigyelők szerint Tony Blair lázálmot él át. A kormányfőt akkor is elátkozzák, ha cselekszik, akkor is, ha nem. Aki enged a szélsőségeseknek, az további arculcsapásokat várhat – ezt a leckét Nagy-Britannia jól megtanulta az észak-írországi IRA-val vívott 30 éves gerillaháborúban. De ha Kenneth Bigleynek, a 62 éves, Irakban foglyul ejtett mérnöknek ugyanaz a sors jut, mint a két lefejezett amerikai túsznak, az ügynek „fülsiketítő érzelmi visszhangja lehet”. Ugyanakkor Michael Howard, az ellenzéki Konzervatív Párt vezetője nem volt hajlandó politikai tőkét kovácsolni Blair szorult helyzetéből. „A kormánynak igaza van. Nem adhatjuk meg magunkat olyan embereknek, akik ilyen barbár módon viselkednek” – mondta tegnap a BBC-nek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?