Tízezer dühös ember nem akar kiszállni az Airbusból

Brüsszel/Berlin/Párizs/London. Az Airbus repülőgépgyártó konzorcium válsága Nyugat-Európa egyik legnagyobb ilyen jellegű krízise az utóbbi években. Az első pillanatban nem is tűnik uniós ügynek, közvetve viszont nagyon is az.

Hamburgban az A318-as, A319-es és A321-es modellek összeszerelését végzik, de gyártanak részegységeket a többi modellhez is. Itt történik az A380-as gépek festése és belső berendezése. Hamburgban 12 ezren dolgoznak.SITA/AP-felvételA tervezett elbocsátások és üzembezárások miatt ugyanis leköti a legnagyobb tagországok kormányainak figyelmét, foglalkoznak vele a parlamentek, s a szakszervezetek is összefognak a munkáltatóval szemben. Csak tegnapelőtt, hétfőn vették fel a munkát abban a három német Airbus-üzemben, ahol a múlt szerda óta sztrájkoltak: akkor jelentették be hivatalosan is a megszorító intézkedéseket.

Az Airbus az átalakítás jegyében 10 ezer munkahelyet akar megszüntetni Európában, ennek hozzávetőleg a fele az Airbus üzemeiben dolgozókra, a másik fele a beszállító cégekre jut. Országonkénti bontásban: Franciaországban 4300, Németországban 3700, Nagy-Britanniában 1600, Spanyolországban 400 fő kényszerül távozni az Airbus-üzemekből. Louis Gallois vezérigazgató szerint a vezetőség hat üzem teljes vagy részleges eladását is tervbe vette.

Verseny a Boeinggel

A cég által kidolgozott (s a tulajdonos, az EADS vállalatcsoport által jóváhagyott) átszervezési terv 2010-ig 5 milliárd eurós, azt követően pedig évi 2,1 milliárd eurós megtakarítással számol, alapvetően a gyártási folyamat koncentrálásával, egyes üzemek eladásával és a munkahelyek számának csökkentésével. A Power 8 néven útjára bocsátott terv különböző átalakításokat tartalmaz az egyes Airbus-telephelyek számára, így érthetően az egyes kormányok is eltérően reagáltak a bejelentésre. Angela Merkel német kancellár szerint az átalakítási terv a kockázatok és lehetőségek kiegyensúlyozott megosztását biztosítja (ebben állapodtak meg a francia államfővel).

Az Airbus az elmúlt két évben nehéz helyzetbe került nagy riválisával, az amerikai Boeinggel szemben. Új óriásgépének, az A380-asnak a kifejlesztése a vártnál jóval többe került, s el is húzódott (ami miatt egyes légitársaságok lemondták megrendeléseiket, másoknak pedig kompenzációt kellett nyújtani). Az említett csúszás jelentős: az A380-as első példányát közel két évvel később a tervezett időpontnál, legkorábban 2007. második negyedében tudják átadni. Tizenhat légitársaság rendelt belőle összesen 159-et, darabonként 250 millió dollárért. A légitársaságoknál felborultak a járatba állítási tervek, követeléseik érthetőek. Ez az említett ötmilliárd eurós veszteség, amelynek pótlására forrást kellett találnia a hadiipari óriás, az EADS tulajdonában lévő gyártónak, az Airbusnak.

Tulajdonviszonyok

A késésen túl a dollár euróhoz viszonyított gyengesége is megtépázta az Airbus versenyképességét, szinte minden piacon versenyhátrányba került. Az A380-as projekt megkezdése óta a zöldhasú 35 százalékot veszített értékéből, ezzel behozhatatlan előnyhöz jutott a tengerentúli Boeing az európai piacon is.

Különösen érzékenyek az anyavállalat, az EADS (European Aeronautic Defence and Space Company) tulajdonviszonyai. A társaság tőkéjének 15 százaléka felett rendelkezik a francia állam, míg a második legnagyobb magánrészvényes, a Lagardere csoport 7,5 százalékot birtokol. Tulajdonos a spanyol kormány is 5,5 százalék erejéig, és közben az orosz állami Vnyestorgbank (Orosz Külkereskedelmi Bank) a nyílt piacon mintegy 7 százalékos tulajdonrészt szerezett. A német beleszólás biztosítéka egészen a közelmúltig a DaimlerChrysler 22,5 százalékos csomagja volt. Az autógyártó azonban 15 százalékra csökkentette tulajdonát, amelynek 40 százalékát a KFW német állami bank közvetítésével a német állam, valamint Hamburg, Bréma, Alsó-Szászország és Bajorország vásárolta meg, míg 60 százalék az Allianz, a Commerzbank, a Crédit Suisse, a Deutsche Bank, a Goldman Sachs, a Morgan Stanley és a Sal. Oppenheim alkotta konzorcium portfóliójába került. Ezt a helyzetet 2010. július 1-jéig befagyasztják, azaz a csomag addig gyakorlatilag nem forgatható.

Európai akciónap

Az Airbus szakszervezetei a múlt kedden Brüsszelben közös platformot hoztak létre. Mintegy harminc német, francia, brit és spanyol szakszervezeti vezető egyeztetett, és úgy döntöttek, hogy 2-3 héten belül összeurópai akciónapot tartanak. A szakszervezetisek nyilatkozata szerint a tiltakozások mindaddig folytatódnak, amíg a kialakult válságra az elbocsátások helyett nem találnak más megoldást. Az IG Metall szakszervezeti szövetség mindenekelőtt azt rótta fel a vállalat vezetőségének, hogy az elmúlt időszak hibás döntései miatt ezúttal is az alkalmazottakra próbálják hárítani a felelősséget.

Az Airbus jelenleg 56 ezer embert foglalkoztat, ebből 22 ezret Franciaországban és 21 ezret Németországban, a fő termelőhelyeken. (mti, nol, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?