London. A brit kormány nem vezette szándékosan félre a parlamentet az iraki tömegpusztító fegyverek ügyében. A kormány szóvivoje pedig nem gyakorolt nyomást a hírszerzo szolgálatokra az e fegyverekrol közzétett információs csomag megváltoztatása végett, a csomag egyes elemei azonban „indokolatlan hangsúlyt kaptak”.
Tisztára mossák a Blair-kormányt
Két amerikai katonát öltek meg tegnap két különbözo incidens során Bagdadban. Ramadiban iraki fegyveresekkel csaptak össze az amerikaiak, s ennek során két iraki civilt lottek agyon. A gyakori támadások miatt az amerikai katonák szinte mindenütt és mindenkit ellenoriznekCTK/AP-felvéteLondon. A brit kormány nem vezette szándékosan félre a parlamentet az iraki tömegpusztító fegyverek ügyében. A kormány szóvivoje pedig nem gyakorolt nyomást a hírszerzo szolgálatokra az e fegyverekrol közzétett információs csomag megváltoztatása végett, a csomag egyes elemei azonban „indokolatlan hangsúlyt kaptak”. Ezt állapította meg a londoni alsóház külügyi bizottsága, amelynek tegnap ismertetett jelentése, jóllehet bírálatokat is tartalmaz, összességében a kormánynak kedvez. A kormánypárti többségi voksokkal elfogadott vizsgálati anyag szerint Alastair Campbell szóvivo nem játszott semmilyen szerepet abban sem, hogy a tavaly szeptemberben a kormány által közzétett hírszerzési dossziéba bekerült az iraki tömegpusztító fegyverek 45 perces bevetési készültségérol szóló értesülés. A BBC rádió korábban azt állította, hogy ez az információ, amely az iraki háborút megalapozó hírszerzési anyag egyik kulcseleme volt, a Downing Street-i miniszterelnöki hivatal, személy szerint Campbell nyomására került be az információs csomagba. Ebbol a BBC-állításból évtizedek óta példátlan háborúskodás robbant ki a kormány és a világmércének tekintett közrádió között. A BBC kormányzótanácsa a tegnapra virradó éjszaka megtartott rendkívüli ülése után nyilatkozatban szögezte le ismét, hogy a BBC tudósításai a háború idején pártatlanok voltak. Viszont a külügyi bizottság szerint az iraki vegyi fegyverek 45 perces bevetési készültségérol szóló értesülés májusi közzététele közérdeket szolgált „az akkor rendelkezésre állt információk alapján”. A bizottsági jelentés a tulajdonképpeni alapkérdésrol, az iraki tömegpusztító fegyverek létérol azt állapítja meg, hogy ezt továbbra sem lehet bizonyítani, de hozzáteszi: a kormány a háború elott rendelkezésére állt információk alapján, oszintén feltételezte e fegyverek létét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.