<p>"Semmittevők", "elveszik a munkánkat" - ezekkel a vádakkal illették az első világháború idején Nagy-Britanniában a francia és a belga menekülteket, és ugyanilyen szemrehányások érik most az európai bevándorlókat és a menekülteket egy egyetemi tanulmány szerint.</p>
Száz éve is ugyanúgy uszítottak a menekültek ellen, mint ma

A menekültekről és a bevándorlókról 1914 és 1918 között folyt viták ugyanazok, mint ma Nagy-Britanniában és az Európai Unió többi részén - mondta az AFP francia hírügynökségnek Richard Grayson, a londoni Goldsmiths egyetem első világháborúval foglalkozó professzora, a tanulmány lektora.
"Nyugodtan behelyettesítheti a korabeli francia és belga jelzőket szíriaival, az emberek ugyanazt gondolták, mint ami a mai kommentárokban áll" - tette hozzá Charlotte Faucher, a Goldsmiths kutatója, aki a londoni Charles de Gaulle francia gimnázium és a Newham Sixth Form College középiskola húsz, 11 és 18 év közötti diákjának bevonásával végezte el a kutatást.
"Rengeteg semmittevő fiatal belgának segítünk, akiknek inkább harcolniuk kellene, mint London utcáin tekeregni zsebre dugott kézzel" - olvasható az Exeter and Plymouth Gazette című lap egyik 1915 januárjában megjelent cikkében.
Richard Grayson rámutatott: akkoriban is attól tartottak, hogy a menekültek elveszik a munkát például a brit kereskedőktől.
Korabeli újságok, valamint a brit nemzeti könyvtárban, a British Libraryban őrzött, mai napig feltáratlan dokumentumok elemzésével a kutatók a Londonban élő franciaajkú bevándorlók és a helyi lakosság közötti kölcsönhatást is vizsgálták.
Az 1911-es népszámlálás adatai szerint mintegy 23 ezer francia és belga élt Londonban. Az első világháború kitörése után mintegy 250 ezer franciaajkú érkezett Nagy-Britanniába, akiknek a 95 százaléka belga volt.
"A diákok megdöbbentek, amikor megtudták, hogy a Charles de Gaulle gimnáziumot eredetileg belga menekültek iskoláztatására alapították 1915-ben"- mondta Charlotte Faucher.
A kutatás eredményeit október közepétől a londoni francia gimnáziumban, a Newham College-ban, a kenti egyetemen, majd Franciaországban és Belgiumban is ismertetik.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.