Szándékos volt a nagy robbanás

Szöul/London/Moszkva/Pe-king. Vízi erőmű építésével volt kapcsolatban az a rejtélyes, nagy erejű robbanás, amely négy napja rázta meg a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság északi, a kínai határ mentén lévő részét.

Szöul/London/Moszkva/Pe-king. Vízi erőmű építésével volt kapcsolatban az a rejtélyes, nagy erejű robbanás, amely négy napja rázta meg a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság északi, a kínai határ mentén lévő részét. Ezt tegnap közölte Phenjanban Bill Rammell brit külügyi államtitkárral Pek Nam Szun észak-koreai külügyminiszter.

A detonációról a Yonhap dél-koreai hírügynökség adott hírt vasárnap hajnalban. A detonáció helyszínén egy hatalmas kráter keletkezett, az égbolton pedig több mint három kilométer átmérőjű, gomba alakú felhő alakult ki. Egyes feltételezések szerint az Észak-Koreában áprilisban bekövetkezett, 170 halálos áldozattal járó vonatbalesetnél is súlyosabb katasztrófa történhetett, de felmerült annak lehetősége is, hogy Észak-Korea nukleáris robbantási kísérletet hajtott végre, bár ezt dél-koreai és amerikai tisztségviselők később cáfolták. Pek Nam Szun révén a phenjani kormányzat tegnap először szolgált magyarázattal a történtekre. A BBC szerint azt mondta, hogy szándékos robbantás történt: vízi erőmű építése miatt leromboltak egy hegyet. A később érkezett jelentések szerint a brit kérésnek eleget téve Észak-Korea hozzájárult ahhoz, hogy külföldi országok nagykövetei fölkereshessék a robbantás helyszínét. Rammel ezt üdvözölte. Megfigyelők hangsúlyozták: a robbanás és az általa világszerte keltett félelmek jól példázzák a sztálinista vezetésű Észak-Korea és a nemzetközi közösség közötti feszültséget.

Hu Csin-tao kínai államfő annak az óhajának adott hangot, hogy Kína és Észak-Korea erősítse együttműködését mind regionális, mind pedig nemzetközi ügyekben, ami a két ország javára válhat. A kínai elnök megbízottja útján intézett üzenetet Kim Dzsong Il észak-koreai vezetőhöz és ebben biztosította hivatalosan is támogatásáról déli szomszédját. Hu Csin-tao üzenetét egyrészt a kommunista Koreának nyújtott pekingi biztosítékként értékelik a megfigyelők. Hangoztatják ugyanakkor: a kínai vezető állásfoglalása azt az igényt is tükrözi, hogy Phenjan mutasson nagyobb együttműködési készséget nukleáris kérdésekben.

Kim Dzsong Il tegnap fogadta Szergej Mironov orosz felsőházi elnököt, és jelezte, hogy új találkozóra számít Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Mironov értésre adta: Oroszország aggódik a Koreai-félsziget atomfegyvermentes státusa miatt, ami megfelel nemzetbiztonsági érdekeinek. Kim Dzsong Il megértéssel fogadta ezt az álláspontot – tájékoztatott később Mironov.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?