Stagnált a brit gazdaság teljesítménye az idei harmadik negyedévben a brit statisztikai hivatal (ONS) pénteken ismertetett előzetes becslése szerint.
Stagnált a brit gazdaság teljesítménye a harmadik negyedévben
Ez is valamivel jobb eredmény a várakozásnál, az elemzői előrejelzések átlaga ugyanis a hazai össztermék (GDP) 0,1 százalékos negyedéves összevetésű visszaesését valószínűsítette a július és szeptember közötti időszakra.
A második negyedévben 0,2 százalékkal nőtt a GDP-érték az első negyedévhez képest.
Az ONS által ismertetett havi összevetésű adatok szerint szeptemberben 0,2 százalékkal bővült, augusztusban 0,1 százalékkal nőtt, júliusban viszont 0,6 százalékkal visszaesett a brit hazai össztermék értéke.
Az augusztusra szóló növekedési becslést az ONS valamelyest rontotta, eddig ugyanis 0,2 százalékra taksálta a havi összevetésű augusztusi GDP-növekedés ütemét.
A statisztikai hivatal a pénteki adatismertetésben kiemelte, hogy a brit hazai össztermék 80 százalékát előállító szolgáltatási szektor teljesítménye a harmadik negyedévben 0,1 százalékkal csökkent a második negyedévi stagnálás után.
A termelőszektorok kibocsátása stagnált a július és szeptember közötti időszakban az előző negyedévvel összehasonlítva.
Nagy-Britanniában – az EU-n kívüli legnagyobb európai gazdaságban – a hosszabb távra szóló előrejelzések sem valószínűsítik a reálgazdasági aktivitás mérhető élénkülését.
A Bank of England minap ismertetett új pénzügypolitikai jelentése gyenge, jórészt stagnáló gazdasági teljesítményt valószínűsít a belátható előrejelzési távlatra.
A brit jegybank megjósolta az idei harmadik negyedévi stagnálást, és prognózisa szerint várhatóan a negyedik negyedévben is mindössze 0,1 százalékkal növekszik a GDP-érték negyedéves összevetésben.
A monetáris jelentés szerint a Bank of England azzal számol, hogy a brit gazdaság növekedési teljesítménye a 2026-ig szóló előrejelzési távlat első felében is stagnál, és középtávon is jelentősen elmarad a történelmi visszatekintésű átlagoktól.
A brit jegybank pénzügypolitikai jelentése szerint a vállalatok körében végzett felmérés arra vall, hogy a brit áruexport mennyisége és a szolgáltatásexport értéke egyaránt csökkent az elmúlt egy évben, és ez a brit EU-tagság megszűnéséből (Brexit) eredő kereskedelmi akadályokra vezethető vissza.
Erre egyenes utalást tett Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója is, aki a héten egy pénzügyi konferencián kijelentette, hogy a Brexit szűkítette a brit gazdaság nyitottságát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.