Sikertelen csúcs a kaszpi olajról

Asgabat. Eredménytelenül ért véget a türkmenisztáni Asgabatban a Kaszpi-tengerrel határos öt ország államfőinek csúcstalálkozója. Az orosz, iráni, kazah, azeri és türkmén elnök megbeszélésén a tervekkel ellentétben nem sikerült megállapodni a Kaszpi-tenger alatt fekvő olajkészletek felosztása körül húzódó vitában.

Asgabat. Eredménytelenül ért véget a türkmenisztáni Asgabatban a Kaszpi-tengerrel határos öt ország államfőinek csúcstalálkozója. Az orosz, iráni, kazah, azeri és türkmén elnök megbeszélésén a tervekkel ellentétben nem sikerült megállapodni a Kaszpi-tenger alatt fekvő olajkészletek felosztása körül húzódó vitában. A csúcs sikertelenségét előrevetítette, hogy a gazeta. ru orosz internetes lap szerint tervezett aláírás reggelén a házigazda türkmén elnök nyilvánosan panaszkodott, amiért az éjszaka folyamán a szakértők kihúzták a megállapodástervezet összes érdekes, lényegi pontját, így az csak konkrétumok nélküli, mindössze a kívánságokat rögzítő üres papír maradt.

Vlagyimir Putyin orosz, Nurszultan Nazarbajev kazah és Heydar Aliyev azeri elnök a Kaszpi-tenger erőforrásainak hatékony kiaknázása előtt a tengerfenék arányos felosztását szorgalmazza az érintett államok tengeri határának nagysága szerint. Mohammed Hatami iráni elnök és a házigazda Türkmenisztán elnöke, Saparmurat Niyazov viszont egyenlően osztaná fel az öt állam között. Oroszország álláspontja az, hogy a Kaszpi-tengerre kijárattal rendelkező országok, mivel nem azonos mértékű partjuk van, nem követelhetik jogosan a tengerfenék egyenlő mértékű felosztását. A partszakasz hosszának megfelelően Kazahsztán része több mint 29 százalék, Azerbajdzsán és Türkmenisztán több mint 19, Oroszország mintegy 19, Irán pedig 14 százalékban részesedhet. Ezenkívül tény, hogy a felderített készletek többsége a kazahsztáni szektorban található. A becslések szerint a Kaszpi-tenger alatt található a világ harmadik legnagyobb kőolaj- és földgázkészlete a Perzsa-öböl és Szibéria készletei után. A kincseken korábban a Szovjetunió és Irán osztozott. A Szovjetunió 1991-es felbomlása – s a három ország megjelenése – új rendezést tett szükségessé, de a feleknek mindeddig nem sikerült megegyezniük. (mn)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?