Schäuble: a válság mutatja, hogy költségvetési unió kell

London |

<p>Az euróövezeti válság megmutatta, hogy a valutauniónak a közös pénzügypolitika mellett költségvetési unióra is szüksége van - mondta a Financial Timesnak a német pénzügyminiszter. Wolfgang Schäuble megerősítette elszántságát a pénzügyi tranzakciókra kirótt "spekulációellenes" különadó bevezetése mellett is.</p>

Schäuble a londoni gazdasági napilap hétfői számában ismertetett nyilatkozatában kijelentette: az egymás költségvetési ügyeibe való beavatkozás az az út, amelyet az euróövezetnek követnie kell. Elismerte ugyanakkor, hogy ez "hosszú és nehéz út" lesz.
Schäuble szerint az európai szintű harmonizált monetáris politika mellett - amelyet az euróövezeti központi bank (EKB) testesít meg - olyan erősebb intézményekre is szükség van, amelyek a közösen elhatározott finanszírozási politika végrehajtását felügyelik. "Ezt hívom költségvetési uniónak ... nagy lépéseket kell tennünk ennek megvalósítása felé" - mondta a német pénzügyminiszter.
Schäuble szerint ez nem volt lehetséges az 1990-es években, az euró alapításának idején, de "a válság azt mutatja, hogy szükségünk van erre". A válságok "ezért jelentenek egyben lehetőséget is ... olyan dolgokat valósíthatunk meg, amelyeket válság nélkül nem tudnánk" - tette hozzá.
Az euróövezeti költségvetési unió esélyeiről és szükséges mértékéről megoszlik a nagy londoni befektetési és elemzőházak véleménye.
Az egyik legnagyobb citybeli befektetési bankcsoport, a Barclays Capital pénzügyi elemzői nemrégiben összeállított értékelésükben úgy vélték, az euróövezetnek "határozott lépéseket kell tennie" a költségvetési unió megteremtése felé. A Barclays Capital szerint ennek építőkövei közé kell tartoznia az euróövezeti kötvénykibocsátási rendszernek, a felső kiadási korlátok meghonosításának, a több évre szóló költségvetéseknek, automatikus költségvetési szankciók bevezetésének a feltételeket nem teljesítő tagállamok megrendszabályozására, valamint olyan független költségvetési ellenőrző testületek létrehozásának, amelyek minden egyes tagállamban jelen lennének, de tevékenységüket központilag hangolnák össze.
Az HSBC bankcsoport vezető közgazdászai által minap összeállított átfogó helyzetértékelés szerint a megoldást az jelentené, ha az euróövezeti tagországok egyfajta "költségvetési klubot" alakítanának ki; ez a költségvetési unió "mérsékelt" formáját öltené.
A Fitch Ratings - a legnagyobb európai hitelminősítő - minapi londoni elemzése szerint arra számít, hogy az euróövezet végül eljut egy olyan "hibrid kompromisszumos" megoldáshoz, amely elejét veszi a valutaunió szétesésének. A Fitch várakozása szerint ez a megoldás nem jelent majd teljes költségvetési uniót, de az euróövezettel szembeni bizalom helyreállításához elégséges lesz.
A Schäuble-interjúhoz fűzött kommentárjában a hétfői Financial Times azt írta, hogy a "költségvetési unió" kifejezés puszta felvetése is "rémülettel tölti el" az Európai Unión belüli nemzetállami költségvetési szuverenitás "ádáz védelmezőit", Schäuble azonban most már "habozás nélkül" alkalmazza e szóösszetételt. A német pénzügyminiszter a lapnak maga is kijelentette: most már "egyértelműen definiálni kell, hogy mire is gondolunk".
Wolfgang Schäuble elmondta azt is, hogy szeretné, ha az EU vezető szerepet vállalna a pénzügyi tranzakciók adóztatásának globális meghonosításában. A miniszter szerint ezzel vissza lehetne szorítani a spekulációs célú kereskedést. Schäuble szerint, ha Nagy-Britannia megakadályozza ennek az illetéknek az EU-szintű bevezetését, akkor az euróövezetnek egyedül kell "hajtania" ezt az ügyet.
A pénzügyi tranzakciók megadóztatásának szándékát Schäuble a Királyi Külügyi Intézetben tartott minapi londoni előadásában is erőteljes hangsúllyal vetette fel, és habár nem nevezte meg, de nyíltan bírálta a brit kormányt az illeték ellenzése miatt, "rövidlátó, provinciális gondolkodásmódnak" minősítve a bevezetés akadályozását.
Arra a hallgatói kérdésre, hogy ennek az illetéknek a bevezetése nem eredményezné-e a befektetők kivonulását az európai piacokról, Schäuble kijelentette: határozott meggyőződése, hogy ha a pénzügyi tranzakciók adóztatását mindegyik EU-tagállam meghonosítaná, akkor az európai példát a világ legtöbb más gazdasági erőcentrumában is követnék.
A konzervatív-liberális brit kormánykoalíció éppen azzal az érvvel veti el ezt az illetéket, hogy a pénzügyi tranzakciók adóztatása csak globális szinten lehet hatékony, korlátozott kiterjedésű alkalmazásával az érintett országok csak versenyhátrányba hoznák magukat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?