Róma példával jár elöl

Az EU-alkotmány római aláírása napján, október 29-én az olasz kormány már be is nyújtja a ratifikációs tervezetet, és a ratifikációs eljárást még idén befejezi a törvényhozás.

Az EU-alkotmány római aláírása napján, október 29-én az olasz kormány már be is nyújtja a ratifikációs tervezetet, és a ratifikációs eljárást még idén befejezi a törvényhozás.

Frattini külügyminiszter szerint az a tény, hogy az új alkotmányos alapszerződést Rómában írják alá, mindenképpen büszkeségre ad okot Olaszország számára, amely nem is titkolja, hogy a mielőbbi ratifikálással példát akar mutatni az európai országoknak. Ezt erősítette meg – olasz „üzenetnek“ nevezve a gyorsított ütemű ratifikációt – Gianni Letta, az olasz kabinet helyettes államtitkára.

Letta bejelentette azt is, hogy péntek estétől az aláíró országok tv-csatornáin olasz film népszerűsíti-magyarázza egyszerű, de jelkép értékű eszközökkel az alapszerződés jelentőségét: egy kislány nagyapjával kézen fogva sétál végig a Capitolium palotájának ünnepi termén, ahol az EU meghatározó eseményei történtek-történnek.

A huszonöt tagország közül kilencben – Spanyolországban, Nagy-Britanniában, ĺrországban, Dániában, Hollandiában, Belgiumban, Luxemburgban, Csehországban és Franciaországban –- szinte bizonyosan népszavazást rendeznek az alkotmányos szerződésről, a tagállamok kb. egy harmadában, köztük Szlovákiában és Magyarországon is csak parlamenti megerősítésre kerül sor, és vannak tagállamok, ahol erről még nem döntöttek.

AZ EU TÖRTÉNETE RÖVIDEN

1950. május 9. – Robert Schuman francia külügyminiszter nyilatkozatot olvas fel, amelyben – Jean Monnet elképzeléseire támaszkodva – kezdeményezi a francia és a német szén- és acéltermelés egyesítését, és e célból közös intézményrendszer létrehozását. Ma e történelmi jelentőségű deklarációra emlékezve május 9-én Európa-szerte az európai integrációt ünnepeljük.

1957. március 25. – Az alapító hat tagállam, Franciaország, Németország, Olaszország és a Benelux államok képviselői Rómában aláírják az Európai Gazdasági Közösség és az Európai Atomenergiai Közösség létrehozásáról szóló szerződést.

1960. január – Nagy-Britannia kezdeményezésére megalakul az Európai Szabadkereskedelmi Társaság (EFTA).

1973. január – Dánia, ĺrország és Nagy-Britannia belépése az Európai Gazdasági Közösségbe. A népszavazáson Norvégia lakossága elutasítja a csatlakozást.

1979. március – Az Európai Monetáris Rendszer és az ECU bevezetése.

1981. január – Görögország csatlakozik az Európai Közösséghez.

1986. január – Portugália és Spanyolország csatlakozik az Európai Közösséghez.

1989. november – A berlini fal leomlása.

1990. június – A schengeni egyezmény aláírása.

1992. február – A maastrichti szerződés aláírása.

1993. november – Hatályba lép a maastrichti szerződés: létrejön az Európai Unió.

1994. április – Magyarország – a volt kommunista országok közül elsőként – beadja csatlakozási kérelmét az Európai Unióhoz.

1995. január – Ausztria, Finnország és Svédország belép az Európai Unióba. Norvégia lakossága immár másodszor utasítja el a csatlakozást.

1998. március – A csatlakozási tárgyalások megkezdése öt közép- és kelet-európai országgal, illetve Ciprussal.

1999. január – Tizenegy tagország megkezdi az euróra való átállást. Frankfurti székhellyel létrejön az Európai Központi Bank, és az euró felváltja az ECU-t mint számlapénz.

1999. szeptember – Romano Prodi lesz az Európai Bizottság új elnöke.

2000. február – Újabb hat országgal kezdődnek meg a csatlakozási tárgyalások.

2000. december – A nizzai szerződés aláírása.

2001. március – Valamennyi tag- és tagjelölt országban megkezdődik a nyilvános vita Európa jövőjéről.

2002. január – Tizenkét tagország készpénzként bevezeti az eurót, és a következő hónapokban kivonja a forgalomból nemzeti valutáját.

2002. március – Megkezdi alkotmányozó munkáját az Európai Konvent.

2002. december – Lezárulnak a csatlakozási tárgyalások a tíz tagjelölt országgal.

2003. április – A tíz tagjelölt ország képviselői aláírják Athénban a csatlakozási szerződéseket. .

2003. június – A konvent bemutatja az „alkotmánytervezetét” a thessaloniki Európai Tanácsnak.

2003. október – Megkezdi munkáját a római kormányközi konferencia, amelynek feladata, hogy elfogadja az új európai alkotmányos szerződést.

2004. május 1. – Ciprus, Cseh Köztársaság, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Szlovákia és Szlovénia az Európai Unió teljes jogú tagjává válik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?