Robertson NATO-főtitkár elbúcsúzott

Brüsszel. George Robertson NATO-főtitkár tegnap elbúcsúzott az észak-atlanti szövetségtől: utoljára elnökölt a tagállamok nagyköveteiből álló tanács ülésén.

Brüsszel. George Robertson NATO-főtitkár tegnap elbúcsúzott az észak-atlanti szövetségtől: utoljára elnökölt a tagállamok nagyköveteiből álló tanács ülésén. Felszólalásában arra kérte a tagállamokat, hogy bár a NATO-nak kétségtelenül továbbra is folytatnia kell afganisztáni erőfeszítéseit (augusztus óta a szervezet irányítja az afganisztáni nemzetközi biztonsági erőket, az ISAF-ot), nem szabad elfeledkezniük Irakról sem. „Mivel mi vagyunk az egyetlen nemzetközi szervezet, amely többnemzetiségű erők összeállítására szakosodott, ha bebizonyosodik, hogy Iraknak szüksége van a segítségünkre, nem maradhatunk a háttérben.” A NATO jelenleg meglehetősen korlátozott szerepet játszik ebben az országban (az egyik nemzetközi hadosztályt irányító Lengyelországnak ad logisztikai segítséget), de a december eleji brüsszeli miniszteri értekezleteken már felvetődött a fokozottabb szerepvállalás lehetősége. A beszámolók szerint igencsak meghatódott Robertson úgy vélekedett, hogy a NATO nagy napjai ezután következnek, mert a szervezetre a jövőben még nagyobb szükség lesz, mint a múltban. A főtitkárt egyébként mintegy száz NATO-alkalmazott tapssal köszöntötte, amikor – skót dudások zenéje mellett – elhagyta a NATO brüsszeli székhelyét. Lord George Robertson a brit miniszterelnök, Tony Blair kormányában védelmi miniszterként dolgozott, mielőtt – négy évvel ezelőtt – a NATO főtitkári posztjára került. Bár a tagállamok marasztalták volna, jó előre bejelentette, hogy mandátumának lejártával távozni akar. Sőt a politikai életet is elhagyja: a jövő év februárjától a magánszektorban helyezkedik el, a Cable and Wireless brit távközlési cég alelnöke lesz. Utódját, a holland Jaap de Hoop Scheffert hivatalosan január 5-én iktatják majd be új tisztségébe, bár már január elsejétől átveszi a szervezet irányítását. Az 55 éves holland politikus a 80-as években diplomataként már dolgozott a NATO székhelyén, majd képviselőként a holland törvényhozás tagja lett. Az utóbbi években ő volt a kereszténydemokrata párt vezetője, amely tagja a holland kormánykoalíciónak. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?